Війна на паузі: чому неможливе «Олімпійське перемир'я»

Ще у квітні 2024 року Президент Франції Макрон заявив, що сподівається досягти «олімпійського перемир'я» в Україні під час ігор у Парижі. Напередодні Олімпіади розповідаємо, чому коротка пауза у війні — не вихід, а домовленість з росією — неможлива.

silmedia_zgcl/ozwLJC_Ig.jpeg
silmedia_zgcl/uOVPJC_Ig.jpeg

«Олімпійське перемир’я» виникло ще за часів давньогрецьких Олімпіад. У IX столітті до нашої ери правителі трьох грецьких держав домовилися, що на час проведення ігор вони складатимуть зброю.

Так з'явилось поняття Ekecheiria — священне перемир'я, яке могло тривати до кількох місяців під час Олімпіади. Всі держави тимчасово зупиняли бої, щоб спортсмени та люди з різних куточків світу могли вільно подорожувати без загроз для свого життя. Священне перемир'я зазвичай оголошували у перший день ігор.

Наразі існує інший варіант «Олімпійського перемир’я». У 1993 році Генасамблея ООН затвердила резолюцію, у якій закликала усіх «дотримуватися "Олімпійського перемир’я" у період за сім днів перед відкриттям і за сім днів після закриття Ігор».

Зазначимо, що затверджена резолюція має рекомендаційний характер і не зобов'язує жодну державу дотримуватися перемир'я.

silmedia_zgcl/IzfPJj_IR.jpeg

За часів Давньої Греції «Олімпійське перемир’я» вважалось непорушним. Проте у сучасній історії домовленостей не завжди дотримувались. Так, у 1994 році в іграх брали участь Югославія у розпал війни Хорватії за незалежність та Азербайджан з Вірменією, які боролись за Нагірний Карабах.

Гітлер і Олімпійські ігри

У 1936 році пройшли Олімпійські ігри у Берліні. Протягом двох тижнів Адольф Гітлер маскував свою ненависть до євреїв під час проведення змагань. В Енциклопедії Голокосту йдеться, що Гітлер намагався справити гарне враження на іноземців та дозволив короткочасне пом’якшення антиєврейської діяльності (включно з видаленням знаків, що забороняли євреям відвідувати громадські місця).

Історики стверджують, що ті ігри стали пропагандистським успіхом нацистів. У 1936 році видання New York Times писало про те, що Ігри повернули Німеччину «в лоно націй» і навіть зробили німців «знову більш людяними». У той час Гітлер готував план нападу на Польщу та розширення Німеччини.

Мюнхенська різанина

Та сама Німеччина 1972 рік. Тиждень у Мюнхені без пригод проходили Олімпійські ігри. 5 вересня озброєні палестинці із групи «Чорний вересень» безперешкодно напали на Олімпійську збірну Ізраїлю. Вони застрелили важкоатлета Йозефа Романо і тренера з боротьби Моше Вайнберга та захопили у заручники дев'ятьох ізраїльських спортсменів. Терористи разом із заручниками планували вилетіти в одну з арабських країн. Німецька влада намагалась звільнити полонених, проте після невдалої спроби всі заручники загинули.

Олімпійські змагання тимчасово зупинили через теракт, але президент МОК Авері Брундаж вирішив, що ігри варто продовжити, тож на наступний день змагання відновили.

silmedia_zgcl/bTqPJC_Ig.jpeg

Після прийняття резолюції про «Олімпійське перемир’я», домовленість тричі порушили. Причому, всі три рази це зробила росія.

У 2008 році росіяни вторглися в Грузію та почали війну під час літніх Олімпійських ігор у Пекіні. Щобільше, військові дні почали в день відкриття Олімпіади, коли путін спостерігав за 455 спортсменами, які представляли росію на міжнародній арені.

2014 рік. Під час Олімпійських ігор у Сочі росія анексували український Крим. 27 лютого російські війська без розпізнавальних знаків захопили півострів, провели незаконний референдум та включили Крим до свого складу.

silmedia_zgcl/yyFFJalSR.jpeg
Олімпіада у Сочі. 2014 рік

У 2014 році збірна України з 43 спортсменів брала участь в Олімпіаді. Частина української делегації покинула Сочі й відмовилась від участі в змаганнях на знак протесту проти кровопролиття в Україні.

Один з українських паралімпійців, Михайло Ткаченко, під час церемонії відкриття ніс жовто-синій прапор через стадіон, у знак солідарності з українським народом. ​

2022 рік. На четвертий день після завершення Олімпійських ігор у Пекіні росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. За подібним сценарієм окупанти діяли у 2014 році.

росія порушує не тільки «Олімпійське перемир’я», а й загалом будь-яке:

  • У грудні 1994 року росія вторглась у Чечню. Після тривалих бойових дій сторони досягли угоди про припинення вогню у 1996 році. Проте, після певного затишшя, конфлікт знову загострився.
  • Після анексії Криму росія намагалась захопити Донеччину та Луганщину. У вересні 2014 року та лютому 2015 року були підписані Мінські угоди, які передбачали припинення вогню та відведення важкої зброї. Проте росіяни порушували мирні угоди.
  • У 2015 році росія втрутилась у громадянську війну в Сирії. Попри спроби ухвалення миру та домовленості про припинення вогню. Сирійські та російські урядовці порушували угоди та продовжували військові операції.
silmedia_zgcl/KkDsJjlSR.jpeg

Вперше про тимчасове перемир'я між Україною та росією під час Олімпійських ігор заговорив Еммануель Макрон. Президент Франції вважає, що на час Олімпіади світова спільнота має домовитися про припинення вогню в основних конфліктах, які зараз тривають. Макрон заявив, що спробує докласти максимум зусиль для «Олімпійського перемир’я», уточнивши, що має на увазі й війну між Ізраїлем і ХАМАС, і війну росії проти України, і війну в Судані.

silmedia_zgcl/LzMG8jlIR.jpeg
Президент Франції Макрон. Фото: Getty Images

Вплинути на росію, яка у минулому неодноразово порушувала олімпійський мир, президент Франції попросив Китай. Сі Цзіньпін підтримав пропозицію Макрона про «олімпійське перемир’я»:

«Ми разом віримо, що «Олімпійське перемир’я» на всіх театрах воєнних дій може стати можливістю працювати над міцним врегулюванням за повної поваги міжнародного права», – заявив президент Франції.
silmedia_zgcl/KHoSWhlSg.jpeg
Сі Цзіньпін та Еммануель Макрон

Президент України Володимир Зеленський прокоментував ідею Макрона. Він заявив, що не вірить у жоден формат перемир’я з росією, адже вона неодноразово порушувала домовленості:

«Будьмо чесними, Еммануелю, я в це не вірю. Хто гарантує, що росія не використає цей час, щоби ввести свої сили на нашу територію?», — зазначив Зеленський.
silmedia_zgcl/S7fy1C_Sg.jpeg

Президент рф путін під час візиту до Китаю у травні натякнув, що росія не прийме «Олімпійське перемир’я». Він поскаржився на те, що російських спортсменів не допустили до Олімпійських ігор із прапором і національним гімном росії, тоді як від москви хочуть виконання «правил, які Захід їй диктує».

«Хіба це відповідає якимось елементарним нормам справедливості? Нічого подібного немає. Самі порушують, а від нас вимагають виконання. Дорогі друзі, так ми далеко не заїдемо. Так ніхто й ніколи з таких питань не домовлявся», – заявив очільник кремля.

Нагадуємо, що Олімпіада-2024 пройде з 26 липня по 11 серпня у Парижі. Цьогоріч 140 спортсменів представлять Україну на змаганнях.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар