3 вересня у відеозверненні Президент України Володимир Зеленський заявив, що міністерство оборони очолить директор Фонду держмайна Рустем Умеров. Наступного дня вже ексочільник міністерства Олексій Резніков опублікував допис, що подав до Верховної Ради заяву про відставку та додав, що готовий до звіту. Тож згадаємо, чим запам’ятався колишній керівник міноборони України — від призначення та обіцянок до скандальних закупівель.
5 вересня Верховна Рада України проголосувала за звільнення Олексія Резнікова з посади міністра оборони. Як повідомив нардеп Олексій Гончаренко, рішення підтримали 327 депутатів, ще четверо проголосували проти, 11 утрималися.
Призначення
Напередодні того, як Резніков очолив міноборони, він перебував на посаді віцепрем’єр-міністра України — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. 1 листопада 2021 року Резніков подав у відставку, а цього ж дня «Слуга народу» зібрало засідання фракції. На ньому розглянули кадрові зміни в Уряді, зокрема призначення Резнікова на посаду міністра оборони.
Через кілька днів, 4 листопада, Верховна Рада проголосувала за призначення Резнікова. Кандидатуру, яку висунув Президент Зеленський, підтримали 273 депутати.
«Сьогодні для міністра оборони найважливіше бути в “залі слави” українських бійців – тобто користуватись саме серед них беззаперечною повагою й високим авторитетом. Зміцнювати обороноздатність нашої армії, нашого війська. Що важливо – забезпечувати гідні умови для наших захисників і захисниць України», – сказав Президент України Володимир Зеленський з трибуни у листопаді 2021 року.
Обіцянки
Як розповів Резніков у кулуарах Верховної Ради, посадовець мав намір упорядкувати оборонні закупівлі та «навести лад з корупційною складовою».
Також ексміністр зазначив про оперативні кадрові зміни, які обіцяв провести протягом кількох днів після призначення.
Ризик вторгнення
Після призначення Резніков почав говорити про те, що росія стягує війська до українського кордону. На початку грудня було відомо про 41 батальйонно-тактичну групу окупантів.
«Наша розвідка аналізує всі сценарії, включно з найгіршими, вона зазначає, що ймовірність масштабної ескалації з боку Росії існує. Найімовірніший час готовності до ескалації — кінець січня. Наголошую, ескалація є ймовірним сценарієм, але не є обовʼязковим, і наше завдання — відвернути його», — говорив Резніков у грудні 2021 року.
Також взимку посадовець заявив Канада, США і Велика Британія мають швидко надати військову підтримку Україні.
Делегація для переговорів
28 лютого, після кількох днів від початку повномасштабного російського наступу, Олексій Резніков увійшов до складу української делегації для участі в переговорах з представниками рф.
Заяви Резнікова щодо війни
У травні 2022 року Резніков виступив на засіданні Ради ЄС на рівні глав оборонних відомств. На ньому він заявив, що росія готується до довготривалої війни.
«За багатьма ознаками росія готується до ведення довготривалої військової операції. Війна переходить у затяжну фазу. Ми бачимо, як на Херсонщині, у Запорізькій області російські окупанти активно ведуть інженерні та фортифікаційні роботи, щоб за необхідності перейти до оборони», — пояснив він.
Також Резніков вважав, що війна закінчиться за трьома можливими сценаріями. Перший — це відступ російських військ, наприклад, як з Київщини, Чернігівщини, Сумщини та острову Зміїний, а далі почнуться переговори про статус Донбасу та Криму за сприяння західних партнерів. Водночас Резніков наголошував, що ніяких капітуляційних домовленостей і «Мінсків-3» не буде.
Другий сценарій — це поступова боротьба та удари сучасною зброєю по найболючіших місцях армії рф. Третій — «парад суверенітетів» у росії та розпад країни на Татарстан, Башкирстан тощо.
Резніков очолив українську делегацію на «Рамштайні»
22 квітня на базі повітряних сил США «Рамштайн» у Німеччині відбувся перший масштабний саміт з питань довгострокової безпеки України. На зустріч запросили 43 країни. Українську делегацію очолив Олексій Резніков, що зайняв місце поруч із головуючим — міністром оборони США Ллойдом Остіном.
Закупівля №1
У січні 2023 року Олексій Резніков прокоментував розслідування журналів про закупівлю продуктів для ЗСУ нібито за завищеними цінами.
За його словами, міноборони не закуповує окремі продукти, а замовляє комплексну послугу щодо забезпечення харчування.
«Особливість контрактів Міноборони в тому, що вони укладаються з постачальниками послуг на рік наперед за фіксованою ціною. Тобто це також ризики, які бере на себе бізнес», — заявляв міністр.
Ця закупівля запам’яталася всім завдяки придбаним яйцям по завищеній ціні. У Facebook ексміністр прокоментував, що ціна доставки є сталою на весь 2023 рік та запевнив, що в документі, який опублікували ЗМІ, вказано аномальну ціну, яку сприйняли як 17 грн/шт.
«Насправді це – звичайна технічна помилка, яку зробив постачальник. […] Яйця – єдина категорія з каталогу, яка у додатку до угоди обраховується в штуках. Постачальник вказав ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено до одиниці виміру на вагу, в іншу таблицю», — написав у дописі Резніков.
Згодом, Резніков виступив на комітеті ВР з питань антикорупційної політики щодо закупівель харчування для військових.
Після скандалу Резніков повідомив, що Міноборони розробило план часткового відкриття державних закупівель. Також міністр доручив проаналізувати ціни на продукти, зменшити терміни контрактів та розробити нові підходи, щоб перейти до нової системи меню.
Перші розмови про відставку
У лютому нардеп Ярослав Железняк написав, що Резніков може втратити посаду міністра оборони, але очолити Міністерство стратегічних галузей промисловості.
Проте на брифінгу Резніков заявив, що подасть у відставку лише за рішенням Президента Володимира Зеленського.
Контрнаступ
У березні в інтерв’ю естонському виданню ERR Резніков розповів про початок українського контрнаступу. Для видання посадовець заявив, що Генштаб готується застосувати західні танки.
«Це залежить від того, який момент буде найбільш підходящим, як вони вирішать. Також все залежить від погодних умов. Навесні наша земля дуже волога. Можна використовувати тільки гусеничну техніку. Думаю, у квітні-травні ми їх побачимо», — пояснював Резніков в інтерв’ю.
Закупівля №2
Другою скандальною закупівлею міноборони стало замовлення та постачання літніх курток замість зимових. За даними журналістів, Міноборони придбало 233 тисячі курток за $20 мільйонів.
У коментарях виданню «Бабель» Резніков заявив, що готовий піти у відставку, якщо підтвердиться інформація про закупівлю літніх курток замість зимових.
«Кожна куртка коштувала $86 (що зараз дорівнює 3 177 гривень). Чому в якихось турецьких документах значиться ціна зимової куртки $29 (зараз це 1 072 гривні) — я не знаю. Можливо, йдеться про ухиляння від сплати податків у Туреччині. У будь-якому разі це не клопіт України», — сказав ексміністр Олексій Резніков у коментарях виданню «Бабель».
Подякуй автору!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.