Як зняти військову форму та створювати унікальні деревʼяні іграшки. Історія ветерана Андрія Смика

З 2014 року Андрій Смик захищав Україну та виконував бойові завдання на Київщині, Харківщині, Донеччині. Після поранення він знайшов себе у новій справі. Ветеран почав створювати екологічні деревʼяні вироби, надихаючи інших розпочати власний бізнес. Ми поговорили з Андрієм про головні виклики, мотивацію, проблеми та шлях до успіху.

Життя у війську та момент, коли знімаєш форму

Андрій Смик народився у сімʼї військових. Він вирішив піти стопами батька та брата і приєднався до захисту України. Проте його військовий шлях був не простим:

«Вищу освіту я здобув за військовою спеціальністю, а у 2012 році приступив до служби. За моїми плечима періоди війни з 2014 року, з початку АТО, що згодом переросло у повномасштабне вторгнення в 2022 році».

Перше поранення Андрій отримав під час оборони Ірпеня у 2022 році, але не мав часу на відновлення. Після Київщини Андрій виконував бойові завдання на Харківщині та Донеччині. На сході України захисник отримав численні поранення, зокрема, контузію:

Часу відновлюватися не було. Хоч і маєш поранення, тягне назад розуміння, що від тебе залежить чиєсь життя.

Андрій згадує, що одними з найважчих були бої за Бахмут. Оборона міста вимагала від усіх підрозділів злагодженої роботи та максимальних зусиль. Через брак часу на лікування та реабілітацію Андрію довелось зміститися в запас та знайти нову справу, щоб рухатися далі:

«Якби бути здоровим і все прекрасно розуміти, то можна воювати й надалі. А от коли вже повертаєшся, тяжко переключитися від звуків в голові: “Як там хлопці”, “Хтось загинув”. Люди, які носили форму, живуть і будуть довго жити війною».  

Під час служби у війську Андрій навчився працювати в команді. Це допомогло йому відкрити власний бізнес:

«До війни я ніколи не замислювався про підприємницьку діяльність. Коли одягнув форму, то думав, що ходитиму в ній все життя, але настає момент коли її знімаєш. Під час реабілітації почав задумуватися над тим, аби створювати щось своїми руками».

Комплект дерев’яних підсвічників «Серце» від майстерні FUNNY OWLS

Спогади з дитинства надихнули Андрія працювати з деревом. Його дідусь був деревʼяним майстром та передав онуку хист до справи. Нова діяльність допомагала Андрію відволіктися та знайти в душі спокій, а з часом це переросло в створення екологічної майстерні з деревʼяних виробів:

«Я захотів створювати речі, які не шкодять природі та дарують радість, особливо дітям, які вміють розрізняти звуки снарядів».

Як розпочати з нуля бізнес

Андрій використав власні заощадження для відкриття майстерні та отримав підтримку від місцевої громади. Зокрема, надавали консультації та часткову компенсацію за обладнання.

Дерев’яний декоративний пазл для сім’ї «BEAR FAMILY» від майстерні FUNNY OWLS

Приміщення для майстерні вдалося знайти через знайомих. На початку орендодавець дозволив використовувати місце безкоштовно та надавав техніку для потреб бізнесу. Андрій розповів, що матеріали закуповує в українських виробників з екологічно чистих регіонів. Від зародження ідеї до відкриття майстерні знадобилося приблизно шість місяців:

«Це для мене був новий виклик, я люблю вирішувати задачі різного типу, десь до пів року доводилося все вивчати та розуміти, яка деревина підходить, де яка твердість».

Комплект дитячих дерев’яних іграшок «Зоопарк S» від майстерні

Андрій зазначає, що найскладніше на початку було визначити, яке обладнання необхідне, придбати все для виробництва та налагодити постачання деревини. Також були хвилювання, як сприйматимуть споживачі деревʼяну продукцію та чи буде на неї попит. Андрій додає, що відкрити власну справу б не вийшло без підтримки дружини Олени, яка є головним мотиватором по життю. Наразі у «Funny Owls» працює невелика команда людей, серед них є й інші ветерани:

«Хтось займається виготовленням, дизайном, хтось — комунікаціями, шліфуванням чи покриттям. Вільного часу немає».

Назва

Назва майстерні Funny Owls (веселі сови — переклад з англійської) символічна та обрана невипадково:

«Сова символізує мудрість. Це єдиний птах, який літає безшумно, ти його можеш побачити очима, але не почути. Ми українці завжди знаходимо привід для радості. Тому назва «Funny Owls» народилась як ідея, яка підкреслює зважений підхід до нашої нелегкої справи».

Машинка дерев’яна «ТРАКТОР МІНІ»

Як створюють іграшки

Спочатку Андрій розглядав безліч ідей від виготовлення сувенірної продукції до аксесуарів, щоб зацікавити людей. Проте вирішили створювати деревʼяні іграшки:

«Першу іграшку ми зробили для колег військових, це був деревʼяний HIMARS. На нього ми нанесли назву підрозділу. Хлопці були в захваті. Нас просили створити іграшки для їхніх діточок».

Машинка дерев’яна «Hummer»

Усі дизайни для іграшок команда розробляє самостійно. Виробництво одного предмета потребує багато часу та зусиль:

«Візьмемо іграшку HIMARS, для неї треба знайти якісну сировину. Зазвичай ми використовуємо липу (на невеличкі деталі), клен, ясен та дуб. Далі ми вирізаємо на установці HIMARS, знімаємо та передаємо на шліфування, щоб прибрати недоліки та врешті відправити на покриття лляною олією. Це продукт, який не викликає алергії. Також предмети покриваємо лляною олією з воском».

Після виготовлення предмета на нього можуть нанести гравіювання. Далі іграшку передають на відстій, а потім відправляють на крафтове пакування.

Дерев’яна іграшка «Телефон»

Що та як можна придбати

У Funny Owls можна замовити не лише дитячі іграшки, а й кухонну атрибутику, підставки під мобільні телефони. Також виробники приймають індивідуальні замовлення.

Дружина Андрія Олена додає, що у майстерні значно розширили асортимент, запустили лінійку різдвяно-новорічних прикрас, створюють сімейні пазли:

«Чималою популярністю зараз користуються пазли. За останній тиждень ми порадували чотири сімʼї. Сенс в тому, що пазли розвивають дитині моторику рук. Ми плануємо передавати їх у військові госпіталі. Хлопці мають поранення, а деревʼяна іграшка може привести руки в рух».

Дитяча деревʼяна іграшка «Слон маленький»

Серед інтернет-замовлень майстерні найбільш популярні: пазли, предмети для кухні, різдвяна атрибутика. Напередодні Нового року у «Funny Owls» збільшилася кількість замовлень і зʼявилася потреба у масштабуванні обладнання:

«Ми купували не супер дороге обладнання, воно не достатньо швидкісне. Зараз є замовлення і можемо розвиватися, надавати людям робочі місця, але для цього треба нове обладнання».

Набір дерев’яних новорічних ялинкових іграшок (6 шт) від майстерні FUNNY OWLS

Олена зазначила, що невдовзі вироби «Funny Owls» вийдуть на міжнародну арену. Охочі зможуть придбати товари в різних країнах через маркетплейс.

Також Андрій та Олена беруть участь в українських і світових ярмарках та виставках, щоб представити свою продукцію.

Андрій розповів, що хоче досягнути моменту, коли бренд «Funny Owls» стане таким популярним, як іграшки від «Hot Wheels». Щоб майбутні покоління змогли продовжити його справу та розвивати бізнес. Андрій з тих людей, що не можуть бути на одному місці, а повинні постійно розвиватися. Саме тому наразі працює над виходом бізнесу на світову арену, розширенням виробництва та реалізації деревʼяної продукції.

Ми вже знаємо, який матеріал має бути якісним. Планів багато і ми не відступаємо. Потрібно реалізовуватися, підтримувати економіку та армію.

Комплект дерев’яних підсвічників «Зорі»

Допомога війську

Андрій зазначає, що їхня майстерня працює не для заробітку, а для того, щоб підтримувати військо. Зокрема, з зароблених коштів ремонтують машини, закуповують екіпірування, обладнання, а також закривають інші потреби військових:

«Від їхнього забезпечення залежить життя. Хто це робитиме, зовсім немає значення. Головне, щоб це робилося вчасно та доходило до тих військових, яким це потрібно», — зазначила Олена.

Дерев’яна новорічна ялинкова іграшка Янгол

На сайті «Funny Owls» є знижки 30% для військових та членів їхніх родин, а також для них безкоштовно наносять гравіювання на обрані вироби:

«Для військових робимо все по собівартості, власними затратами. Але так має бути, доки ми тут — вони тримають все там».

Про конкуренцію

Андрій зазначає, що виробництвом деревʼяних виробів займаються багато майстерень. Це створює велику конкуренцію та стає боротьбою за покупців. Проте «Funny Owls» створює якісні неординарні вироби з гравіюванням, що відрізняє їхню продукцію від інших:

«Подекуди ми не можемо конкурувати з дешевою продукцією, де купа підставок та дощок. Вони мають невисоку ціну і відповідну якість. Це не наш сегмент, бо немає доступу до дешевої сировини. Ми все закуповуємо в офіційних українських виробників. По-друге, ми не маємо потоку туристів і доставка збільшує собівартість предметів. Ми намагаємося робити щось цікаве, оригінальне, неординарне. Ми не просто продаємо вироби, а пропонуємо, що нанесемо імена на фігури. Саме в цьому ми знайшли свою нішу».

Дерев’яна новорічна ялинкова іграшка Коник

Нічого не боятися

Андрій Смик радить всім ветеранам, які повернулися, але бояться розпочати щось нове: «Не замикатися у собі».

«Не потрібно звикати до цього світу, цей світ повинен звикнути до нас (ветеранів — авт.). Я б порадив хлопцям, щоб вони не замикались, а родинам варто їх підтримувати. Головне якось заспокоїти душу, бо це рана, яка ніколи не загоїться. І обовʼязково варто працювати над собою та рухатися вперед».

Олена додає, що наразі держава надає можливості для розвитку економіки та відкриття власної справи з нуля. Зокрема, можна спробувати отримати грант. Головне не боятися та вміти просити про допомогу.

Замовити деревʼяні вироби Олени та Андрія можна на сайті або в Instagram.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Інтервʼю"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар