За двома зайцями: про виживання України в умовах загравання до росії

Тексти,4 лип.Залишити коментар

Колись, на лекції з християнської педагогіки викладач розповідав про стосунки у молодій родині. За однією з версій вони псуються між чоловіком і жінкою тоді, коли дружині нашіптує як жити життя її мати, а чоловікові — його. Ситуація в молодят складається тоді так собі. Але схожу аналогію зараз можна провести з Україною.

Давайте напишемо логічну задачу.

Фото згенероване штучним інтелектом

Дано: Україна, яка обороняється, бо на її землі напали. Хочуть їх “віджати”, якщо говорити всенародною мовою. 

Росія, яка не розуміє, чому до неї є претензії, адже вона захищає ісконно своі історічниє зємлі от бандеровцов і националістов.

Європейський Союз та США, які й допомагають Україні, але подеколи розповідають, як нам вчинити краще. Що і війна це не їхня, що можна і територіями поступитися. Ну так, якби до вас в квартиру, де ви робили ремонт прийшли люди з іншого під’їзду і сказали, що тепер в одній з кімнат з вікнами на схід будуть жити вони — ви б так і поступилися.

А ще, ніби і санкції діють, але росія все одно знаходить лазівку працювати на європейському ринку. Ніби і підтримують партнери Україну, але не втрачають нагоди поспілкуватися з росією.

Тож годі відступів — ближче до справи. Почнемо з найбільш болючого. Сусіди. 

Угорщина

Так історично склалося, що стосунки з сусідньою країною у нас не найкращі. Можливо, через те що… ми не будемо робити припущення, бо що в голові в угорців не знаємо. Але наведемо кілька фактів.

З лютого 2022 року між Угорщиною та Україною регулярно трапляються конфлікти. Часто вони пов’язані з тим, що уряд Обрана заважає ізоляції росії та гальмує санкції. Авжеж, український уряд таку позицію критикує. 

Ще 2022 року міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, відвідав Москву для переговорів з російським керівництвом про нову угоду про постачання для Угорщини. Це в ті часи, коли більшість країн всіляко сприяли ізоляції росії. 

Фото з поїздки з особистої сторінки Петера Сіярто

А уже в 2024 році Угорщина була однією з країн, яка вагалася — брати чи не брати участь у Саміті миру, ініційованого Україною та Швейцарією. Основною причиною вагань тоді була відсутність росії. 

Тоді Сіярто зазначив, що, на відміну від інших країн Європи, Угорщина не відчуває, що перебуває у стані війни з росією.

«Ми не в стані війни. Україна не бореться за нас. Якби на нас напали, то це була б інша ситуація. Але на нас не нападали, як і інші держави Європейського союзу».

Однак уже 6 червня Сіярто пояснив, що Угорщина виступає на користь миру і бере участь у будь-яких заходах, де питання миру перебуває на порядку денному. Тому на Саміті миру була.

Вишенькою на торті став приїзд до Києва 2 липня 2024 року премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана (уперше за 12 років). 

Обран та Зеленський. Фото зі сторінки ОП

Під час брифінгу із Володимиром Зеленським за підсумками зустрічі Орбан заявив, що просив президента України подумати про те, «чи можна зробити перерву, припинити вогонь, і потім почати переговори». За даними ЗМІ, Орбан підкреслив, що не наполягав на своїй ініціативі та сприйняв українські аргументи.

Однак цікавим виявилося те, що в той же час Сіярто говорив з лавровим, поки Орбан у Києві закликав припинити вогонь.

У Міністерстві закордонних справ рф заявили, що розмова лаврова та Сіярто відбулася з ініціативи угорської сторони. Вони обговорили актуальні питаня міжнародного порядку денного та війну в Україні. Росіяни заявляють, що міністри наголосили на необхідності “безумовного забезпечення Києвом прав усіх національних меншин”.

Водночас угорська влада постійно заявляє про великі об’єми допомоги українським переселенцям та Україні.

США і Трамп

Цікавими лишається позиція одного з претендентів у президенти США Дональда Трампа. У коментарях у соцмережах багато українців плекають надію на те, що Трамп, як людина з бізнесу, вміє залагоджувати конфлікти та допоможе росії та Україні домовитися.

Інші подейкують, що Трамп навпаки не буде допоомагати Україні фінансами та зброєю і це зменшить шанси України на перемогу.

Однак ми не збираємо плітки, а апелюємо фактами. 3 липня Politico з посиланням на експертів написало, що Трамп «веде переговори з президентом Росії Володимиром Путіним про те, скільки територій України Москва можна зберегти».

Дональд Трамп. Фото 45office.com

У Зеленського відреагували на план Трампа щодо нібито швидкого досягнення миру та наголосили, що Україна не готова йти на компроміс з агресором та відмовлятися від будь-якої території заради припинення війни.

Франція 

Раніше двозначною була політика Еммануеля Макрона. На початку повномасштабного вторгнення він неодноразово телефонував до путіна. Однак, уже у 2024 році підтвердив, що не виключає відправлення військ в Україну, і сказав, що це питання постане “легітимно”, якщо Росія прорве лінію фронту, а Київ звернеться з таким запитом.

Еммануель Макрон. Фото з особистої сторінки

Ймовірно, Макрон змінив свою риторику через майбутні вибори. Але незмінним лишилося те, що французький президент наголошує, що не відмовиться від телефонних перемовин з путіним і зараз.

Сербія

У лютому 2022 році Сербія була єдиною країною Європи, крім Білорусі, яка продовжувала партнерські стосунки з росією, тоді як інші запроваджували санкції та розривали зв’язки з Кремлем. Про це писали Euractiv.

Видання зауважувало, що Сербія та росія ще більше зміцнили свої зв’язки, підписавши угоду про співпрацю в галузі охорони здоров’я між двома країнами та оголосивши про доставку в Сербію російських військових безпілотників.

Майже через два роки після повномасштабного вторгнення в Україну президент країни Александар Вучич продовжував підтримувати добрі стосунки з рф.  

Аленсандар Вучич. Darko Vojinovic/AP

Однак у тому ж 2024 році почали з’являтися новини про те, що Сербія надала Україні фінансову допомогу у розмірі 30,2 мільйонів євро. Також почала з’являтися інформація про те, що Сербія постачає зброю в Україну через країни-посередники. 

Financial Times повідомляли, що від початку повномасштабного вторгнення росії Сербія значно збільшила продаж зброї на Захід, у результаті чого Україна через треті країни отримала сербських боєприпасів на 800 млн євро.

До того ж у пабліках, щоправда здебільшого російських, з’являються відео переважно артилерійських боєприпасів з етикетками сербських виробників, які, ймовірно, використовуються в українській армії.

Така ситуація, авжеж, не подобається росіянам. Інформація про постачання боєприпасів із Сербії в Україну викликала бурхливу істерику російських пропагандистів. Так, один із пропагандистів сєргєй мардан написав у своєму Телеграмі:

«Вот Сербия после этой новости для вас по-прежнему является, там, братской страной? Вы по-прежнему считаете, что у нас голова должна болеть о судьбе Сербии? Я не знаю, как у вас. Я могу сказать за себя, как частное лицо. Черт бы их всех забрал этих братьев. Вообще никакого интереса Сербия не представляет. То, что Сербия повела себя как последняя конченная шл*ха, мне кажется, тут даже спорить не о чем».

Щоправда потім мардан вибачився перед братським народом Сербії та звинуватив у всьому спільних ворогів. 

То чому ж багато країн заграють одночасно з росією та Україною? Причин може бути кілька. Але ми про них не напишемо. Залишимо вас наодинці з думками на цю тему. 

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар