Жінкам (не) місце в козацькому війську?

Кажуть жінкам не місце на війні. Бо ж жінка берегиня роду, вона має дбати про добробут родини, чекати чоловіка з війни та виховувати дітей. Мабуть, вам неодноразово доводилося чути таке.

А чи багато ви знаєте про жінок, які брали до рук зброю? Чим вони керувалися: помстою чи любов'ю до країни. Ми розповімо декого з них.

silmedia_zgcl/aTNHODQ4R.jpeg

Олександра Соколовська. Мужність там, де любов до України

Українська повстанська отаманша, яка очолила військо після смерті братів. Псевдо — Маруся. Стала головною над повстанцями, коли їй було 16 років. А перед цим дівчина була зв’язківицею, їздила селами та агітувала людей на боротьбу з більшовиками за волю України, бо вміла переконувати.

silmedia_zgcl/meT54DwVg.jpeg

Більшовики називали її «Махно в спідниці». А Микола Фещенко-Чопівський описував воїнку так: «…невеличкої зростом дівчини, що була одягнута по-мужеськи. Їздила верхи, як найкращий козак. Добре володіла рушницею… Як і її брати, була відважного десятка і серед повстанців користувалася авторитетом».

Знаходимо ще один опис Соколовської: «Вона була у чоботях з острогами, короткій спідниці, синій чумарці і сірій шапці з червоним шликом, уздовж якого виписано чорнилом: «Смерть ворогам України!».

Гучна слава про Марусю викликала у багатьох українських дівчат бажання також назватись отаманом Марусею. Звідси і поширення псевдо по всій Україні серед повстанців.

Соколовська за життя була оповита легендами.

Вона народилася у 1902 році у багатодітній родині священника на Житомирщині. Її батько був дяком у місцевій церкві. Найстарший брат теж обрав долю священника, а інші брати ввійшли в історію українських повстанців. Наприклад, Дмитро Соколовський.

Маруся навчалася в місцевому парафіяльному училищі, яке у 1917 році перетворили на гімназію. Саме зусиллями Соколовських ця гімназія стала українською.

З 1917 року життя Олександри змінюється. Армія УНР виступала проти більшовиків. Серед засновників повстанських загонів були і Соколовські.

Уже в 1919 дівчина приєдналася до загону брата. Після вбивства Дмитра мусила очолити загін.

Тоді вона прийняла присягу і з Олександри Соколовської перетворилася на Марусю.Очевидці згадують промову, яку дівчина виголосила на Дівич-горі: «За Україну! Без жидів і комуністів». Вона підняла каміння і сказала: «Нехай це каміня впаде на голову кожному ворогу України».

Маруся боролася з більшовиками на Волині, Поділлі та Київщині. Допомагала УНР визволяти Житомирщину.

Проте доля Олександри Соколовської досі лишається невідомою. Існує чимало непідтверджених версій її смерті.

Генерал-поручник Армії УНР Олександр Вишнівський стверджував, що Марусю зрадили землячки, після чого чого її зненацька захопив карний відділ і розстріляв. Разом з нею нібито загинув і її наречений – Оверко Куравський.

Микола Фещенко-Чопівський писав, що якщо він не помиляється, то Марусю вбив її ж власний ад’ютант.

В Енциклопедії українознавства є інформація, що загін Соколовської ще у вересні 1919 року розбив угорський полк 58-ї совєтської армії, а важко поранену Соколовську замучили до смерті.

Письменник Клим Поліщук також притримується думки про загибель Марусі у 1919. Він описує могилу дівчини, на якій були такі слова: «Тут спить донька України Марійка Соколовська, родом з села Горбулева, Радомиського повіту. Боролась за право. Загинула від руки зрадника 6 листопада 1919-го року. Прохожий, схили голову перед її завчасною могилою!».

Та в родині Соколовських існувала інша версія. Рідні вірили, що Марусю не вбили, а вона із сотнею козаків гайнула за Дунай (очевидно, за Дністер), а потім виїхала до Канади, де прожила щасливе життя.

silmedia_zgcl/xdri2vw4R.jpeg

Варвара Мотора — джерело «особливого зла» з боку козацького табору

Найвідоміша своїми військовими подвигами козачка в історії України — Варвара Кодак (Мотора або Яшна).

Про її справжніх батьків нічого не відомо. Подейкують, що сотник запорожців Яшний повертався додому з походу і почув дитячий плач з хати, охопленій полум'ям. Він урятував дівчину та вдочирив її. Назвав Варварою.

Повернутися з дитиною на Січ він не міг, тому оселився біля дніпровських порогів. Дівчинка росла там, а замість іграшок у неї були лук та шабля. Пізніше вона вийшла заміж за Семена Мотору.

До козацького війська Варвара потрапила після одного з набігів татарської орди на Самарську переправу. Тоді козаки перемогли переважні сили ворога завдяки невідомому (ій) лучнику (ці), який або яка із засідки надзвичайно вміло вражав (ла) стрілами ординців.

Прибираючи вбитих з поля бою, випадково помітили, що багато стріл підписані: «Варвара Кодак», «Варвара Яшна» та «Варвара Мотора» — на честь коханого. Відтоді дівчину з трьома прізвищами прозвали «трьохликою».

А от в переказі, записаному краєзнавцем А. Ковальовим на Дніпропетровщині є відомості про те, що в повстанні під проводом Якова Острянина (1638 р.) активну участь брала дружина козацького сотника Семена Мотори — Варвара. Особливо відзначилась ця Варвара під час захисту повстанського табору біля Жовнина на р. Сулі.

Острянин нібито доручив Варварі Моторі стріляти особливо важливих персон у ворожому таборі, приставивши шість козаків заряджати мушкети та готувати стріли для неї.

За переказом, розвідники Потоцького виявили, що джерелом «особливого зла» з боку козацького табору є відьма, яка безпомилково підстрілює ротмістрів та вельмож. Перебіжчик реєстровець повідомив, що та відьма зветься Варварою Кодак. «Потоцький нібито наказав відкривати гарматний вогонь по всякій жінці, яку буде помічено в козацьких шанцях .

Дуже багато жіноцтва полягло від розривів порохових ядер», серед них була і Варвара Мотора.

silmedia_zgcl/NooYVDw4g.jpeg
Фото ілюстративне

Її поховали на березі Сули під Жовнином.

Та скрізь, де колись проходили загони першопрохідців Семена Мотори, на карті залишилися однотипні назви місцевостей: Варварина сопка, Варварина могила, Варварині груди, Розпадок Варвари.

Існує версія, ніби отаман навіть назвав Варварою нову дружину з місцевих сибірських племен.

За іншою версією, він просто весь час згадував ту, яка назавжди залишилася під Жовнином.

silmedia_zgcl/HAamhDQVR.jpeg

Отаманша Настя здавалася чоловіком, бо мала маленькі вусики

«Відважна отаманша на ім’я Настя носила шаблю, шаровари, шапку і ... держала у себе ватагу козаків, а ніхто того не знав, що вона дівка».

Дані про неї є у переказі, який записав Д. Яворницький на Катеринославщині.

Переказ розповідає про те, що Настя кілька років правила за козака. А як померла, то тоді тільки й дізналися, що вона дівка.

Відвага, сила та хоробрість Насті були настільки великими, а її дії як ватажка настільки вправними, що козаки навіть не здогадувались про те, що ними керує «отаманша».

silmedia_zgcl/udVPVDwVg.jpeg

Знаходимо образ отаманші і в спогадах Степана Сатани із села Котовки на Катеринославщині (нині Дніпропетровська область).

Нібито жила дівчина Настя, яка тримала ватагу козаків, але ніхто не знав, що вона дівчина: «Кажуть, у неї вусики маненькі були, то й вважали її за свого брата, і тільки...».

silmedia_zgcl/Htvm2vwVR.jpeg

Харитина Пекарчук вважала Крим Україною

«Я героїнею не була, а робила все те, що мені підказував мій молодечий запал і любов до українського народу».

silmedia_zgcl/NDStVvQVg.jpeg

Харитина Пекарчук — захисниця самостійної України у 1917-1920 роках. Вона народилася у заможній польській родині у Сімферополі. Тіна, як називали її знайомі, свідомо обрала українську ідентичність і вважала Крим Україною.

У 23 роки вона стала до лав Армії УНР, приховавши свою стать.

Оскільки дівчат тоді не брали в армію, то замаскувалась і записалась під чоловічим іменем Степана Книшенка (це прізвище її першого чоловіка. — Авт.), певний час приховувала свою стать.

Потім правда випливла нагору, але її залишили у війську.

У 25 років Харитина Пекарчук із підручних засобів організувала перший великий санітарний потяг.

Рятувала своїх вояків, іноді, коли зовсім не було ліків, за допомогою своєрідних плацебо: робила їм порошки з соди й казала, що вони допоможуть.

Харитина Пекарчук пройшла весь Перший Зимовий похід, отримала за нього нагороду. Потімхтіла у Другий зимовий похід. Але її не взяли після поранення: контузія, внаслідок якої половину тіла паралізувало.

Потім Харитина опинилася в таборах для інтернованих, тяжко працювала з такими травмами, навіть на лісоповалі, жила зі своїм чоловіком в еміграції. Під час Другої Світової війни приїздила до Вінниці, брала участь в організації Жіночої служби України.

У старості оселилася у будинку для літніх людей у Дорнштадті (Німеччина). Дуже хворіла, майже осліпла. Померла 11 березня 1973 року на 79-му році життя. Вона мріяла бути похована на рідній землі. Але не судилося.

Коли Харитина вже доживала віку, до неї приходило багато молоді – послухати її розповіді про життя. Жінка була дуже скромною і казала, що не вважає себе героїнею.

«Якби моя молодість і здоров’я могли повернутися, у мене було б тільки єдине бажання: стати сірим, безіменним рядовиком в однострої української армії та повернутися на свою колишню стійку».

silmedia_zgcl/pCqzhvQVR.jpeg

Кошова Христя. Жінка, яку не могли ідентифікувати у війську

У 1894 році записано легенду про те, як жінка стала кошовою: «Запорожці — як ті ченці: мало розбірали толку в жінках. Інчій було і зостаріється, а баби і в вічі не побаче. Раз запорожці достали десь невеличку дівчинку і віддали кошовому». Кошовий виховував Христю, вважаючи, що то хлопець. А помираючи заповів, щоб вибрали її кошовим. Ставши кошовим, точніше кошовою, Христя взяла собі за джуру молодого козака Гнатка.

Раз Гнатко підпив і давай докорять запорожцям: «Які з вас, — каже, — лицарі, коли у вас баба за кошового праве?».

silmedia_zgcl/I4gz2DQ4g.jpeg

Настала ніч, всі обляглися спать — вони і сунули до кошового. Почув Гнатко гомін, схватився і каже: «Тепер, Христе, прощай»!

Тікаючи с хати, один сапьян надів, а другий не вспів, вскочив на коня і подався із Січі. Козаки в хату. «Ой лихо!, воно і справді баба!.. Кинули вони ту бабу та й пустились в погоню за Гнатком».

У легенді Гнатко врятувався, бо мати перевдягла його в жіноче вбрання і посадила прясти.

Цікаво, що Христю козаки ніяк не покарали і відпустили: «Запорожці вибрали собі кошового, а Христю отставили: «Живи, — кажуть, — в городочку, не показуйся, бо піймають запорожці — підріжуть сорочку».

silmedia_zgcl/4xxzhvwVR.jpeg

У матеріалі використані дослідження Олександра Кривошия та Дмитра Яворницького.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар