Злет і падіння — огляд на фільм «Наполеон»

Рідлі Скотт, режисер фільму «Гладіатор», знову повернувся до втілення на екрані вагомих історичних постатей. Проте чи вдалося режисеру повторити минулий успіх з новим фільмом про імператора Франції Наполеона — ще рано говорити. У прокат стрічка вийшла 23 листопада. За перший тиждень фільм зібрав $78,8 млн у світовому прокаті, ставши лідером із касових зборів.

Сюжет

Дія фільму розпочинається в Парижі під час Революції. Глядач бачить страту останньої королеви Франції Марії-Антуанетти. Серед гучного натовпу та хаосу чітко виокремлюють Наполеона, який з холодним поглядом спостерігає за дійством. Якщо для народу Франції це помста, то для нього — можливість.

Наполеон виявляється талановитим стратегом та лідером і швидко зростає в ієрархії влади. Він успішно проводить військові кампанії, такі як битва під Тулоном, де вдало виганяє англо-іспанський флот. Сцени битв – це взагалі найкраща частина фільму.

В епічних битвах при Тулоні, Остерліці, Бородіно та Ватерлоо фільм розкриває перед глядачем жорстокість та реалії війни. Кожна сцена вражає своєю реалістичністю, надаючи можливість відчути напруження бойового полум’я та відчуття небезпеки. Розгортання величезних армій, динаміка сутичок та фотографічна деталізація наслідків бою допомагають глибше зануритися в атмосферу воєнного конфлікту. Відчути як трагічність, так і велич цих історичних подій.

Відносини Наполеона з його дружиною Жозефіною мали стати додатковим шаром для персонажа. На їхніх стосунках акцентували в трейлерах, це була б інша сторона імператора. Бо якщо на полі бою він великий полководець, то наодинці з дружиною ми мали б побачити людину, зі своїми страхами, вадами та комплексами. Жозефіна відіграє величезну роль у житті Наполеона, та фільм навряд чи зможе вас у цьому переконати.

Хронометраж стрічки дві з половиною години. Та цього часу не вистачило задля того, щоб розкрити стосунки між Жозефіною та Наполеоном. Сцени настільки швидко змінюють одна одну, що глядач просто не встигає усвідомити важливість подій. Особливо це помітно по дружині імператора. Вона настільки швидко та різко змінює своє ставлення до чоловіка через що стає важко зрозуміти персонажа Жозефіни. Яка її мотивація, чого вона прагнула та чи була колись закохана в Наполеона? Якщо сценарій мав на меті заплутати глядача, то виконав своє завдання.Проте не зовсім тими методами, на які ти очікуєш у фільми такого масштабу.

Акторський склад

Хоакін Фенікс відомий своєю відданістю ролі. До прикладу, для зйомок в «Джокері» актор схуд на 24 кілограми. Така пристрасть та максимальне занурення в персонажа принесла актору «Оскар» за найкращу чоловічу роль. Це також не перша робота актора з Рідлі Скоттом. Вони разом працювали над «Гладіатором», де Фенікс грав роль римського імператора Коммода.

«Жоден актор не зміг би втілити Наполеона так, як Хоакін. Він створив одного з найскладніших імператорів в історії кіно в «Гладіаторі», і ми створимо ще одного з його Наполеоном» — сказав Рідлі Скотт в інтерв’ю Deadline.

Образи Коммода та Наполеона дуже схожі. По суті один персонаж, проте в іншу епоху. Однак цього разу глибина та розкриття ролі не були настільки видимими. Акторську гру Хоакіна, звісно, не можна назвати поганою чи жахливою. Проте це не той рівень,аби розкрити складного персонажа..

Ванесса Кірбі відома більшості завдяки ролі принцеси Маргарет у драматичному серіалі «Корона» на Netflix. У ролі Жозефіни їй вдалося передати витонченість, силу та вразливість свого персонажу. На її обличчі легко читається настрій та думки імператриці. Єдине, що стає на шляху – рваний тон оповіді, якій не дозволяв акторці розкрити персонажа Жозефіни.

Виробництво

Процес виробництва фільму «Наполеон» був масштабним і трудомістким завданням, що вимагало великої уваги до деталей та високого професіоналізму. Режисер Рідлі Скотт та його команда вклали багато зусиль у створення автентичної картини та можна сказати напевно, що зі своїм завданням вони впорались.

Кадри зі зйомок

Початкові етапи виробництва включали в себе вивчення історичних матеріалів, підготовку сценарію та вибір локацій для зйомок. Команда здійснювала подорожі на історичні місця, щоб максимально точно передати атмосферу кожного періоду.

Одним із ключових аспектів візуальної естетики фільму є бездоганний дизайн костюмів, який віддзеркалює атмосферу епохи та ретельно відтворює стиль того часу.

Художниці по костюмах — Дженті Йейтс, яка співпрацювала зі Скоттом над усіма фільмами від «Гладіатора» і «Робін Гуда» до «Останньої дуелі» і «Будинку Гуччі», та її команді – вдалося створити образи, які не лише передають автентичність історичного періоду, але й допомагають акторам глибше зануритися в свої ролі. Величні уніформи, елегантні вбрання аристократів та прискіпливість до деталей передають атмосферу Французької революції та епохи Наполеона, що сприяє глибшому зануренню глядача у події тих часів.

Зйомки бойових сцен потребували великих зусиль від команди спеціальних ефектів та координації великих масовок. Команді дійсно вдалося створити вражаючі та реалістичні картини боїв.

Хронометраж

«Наполеон» вражає своїми величезними битвами, вишуканими костюмами та візуальним багатством, що повністю відповідає бюджету в 200 мільйонів.

Однак, коли мова йде про особистий наратив, на якому акцентували у промо-матеріалах, фільм залишає бажати кращого. Рваний тон оповіді ускладнює розуміння мотивів персонажів, а діалоги не завжди переконливі. Фільм, хоч і намагається розкрити як самого Наполеона, так і його відносини з Жозефіною, не завжди досягає цього з відзначеною якістю.

Дві з половиною години це занадто мало для такої стрічки. Знято більше ніж чотири години матеріалу, і, швидше за все, в режисерській версії залишилися ключові епізоди, які могли б сприяти покращенню структури. Проте більш довга версія могла б виявитися менш привабливою для масового глядача.

Подякуй автору!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати автору гривнею.

Кирило Висоцький

Ще з рубрики: "Кіно"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар