Знищення «вождів»: як відбувається декомунізація в постсовєтських країнах

Розповідаємо як держави, що раніше входили до совєтського союзу, проводять декомунізацію на своїх територіях та скільки це коштує. Які держави демонтують совєтські пам'ятки, а які країни навпаки зберігають монументи часів срср?

silmedia_zgcl/5iX85qAIg.jpeg

Країни Балтії (Латвія, Литва, Естонія)

У країнах Балтії почали масово прибирати совєтські пам'ятники після повномасштабного російського вторгнення в Україну.

У 2023 році Уряд в Естонії виділив майже 1,5 млн євро на демонтаж пам'яток. З 322 совєтських пам'ятників, 244 рекомендували знести, а на місці демонтованих встановити «нейтральний знак» із написом «Жертви Другої світової війни». 188 пам'яток, що підлягають демонтажу — це могили вояків червоної армії. Деякі пам'ятники в Естонії визнали цінними, їх перенесуть до музеїв чи кладовищ.

silmedia_zgcl/BX4fL9TIR.jpeg
Пам'ятник «Бронзовий солдат» у Таллінні, який демонтували у 2007 році

Так, у Нарві демонтували та перенесли шість монументів із совєтською військовою символікою; зокрема пам'ятник «Танк Т-34», встановлений у тому місці, де 1944 року прорвали оборону гітлерівських військ. На острові Хийума прибрали пам'ятник совєтським військам і вивезли його в найближчий музей.

silmedia_zgcl/3bAtY9oSR.jpeg
Пам'ятник у Нарві. Фото: GETTY IMAGES
silmedia_zgcl/yCWlwrTSR.webp
Пам'ятник совєтським військам на острові Хийума

У 2022 році Сейм Латвії ухвалив закон «Про заборону експонування об’єктів, що прославляють совєтський і нацистський режими, та їх демонтаж на території Латвійської Республіки». Після цього в країні створили перелік монументів, які підлягають знесенню.

Всього у Латвії нарахували близько 300 пам'ятників, що прославляли совєтський режим та підлягали знесенню. Більшість монументів побудували у Ризі. 69 пам'яток демонтували за постановою Уряду. 55 об'єктів, муніципалітети знесли за власною ініціативою.

silmedia_zgcl/HORjsrTSR.jpeg
Знесення пам'ятника «Альоша» у місті Резекне

Так, у Ризі демонтували пам'ятник визволителям від німецько-фашистських загарбників. Також у столиці знесли монумент «Батьківщина-мати». Із парків прибрали скульптури російського поета Алєксандра Пушкіна. Раніше мер Риги Мартінш Стакіс заявив, що після демонтажу пам’ятники знищать. Він пояснив це тим, що Музей окупації не визнав жодної з частин комплексу художньою цінністю.

З початку повномасштабного вторгнення росіян в Україну, Литва зняла юридичну перешкоду на шляху до знесення совєтських пам'яток. У 2024 році Сейм Литви зареєстрував поправки, що дозволять перенести з центральних вулиць Шауляя могили совєтських воїнів. Після ухвалення змін, поховання і кладовища бійців розглядатимуть як об'єкти, що пропагують ідеологію тоталітарного режиму.

Так, у Вільнюсі демонтували найбільший в країні меморіал совєтським воїнам на Антакальському цвинтарі. Також в Литві прибрали інформаційні щити з написами про звільнення Клайпеди литовською та російською мовами, кам’яну плиту з текстом про вічну пам’ять «убитим та загиблим в’язням фашистських таборів». На пам’ятнику залишили лише імена воїнів.

silmedia_zgcl/GSB2_9oIR.jpeg
Демонтаж пам'ятника у Вільнюсі. Фото: Associated Press

Зазначимо, що Латвія, і Литва першими в Європі визнали росію країною — спонсором тероризму.

Молдова

Менш активно відбувається декомунізація у Молдові. У країні є постаменти леніну, меморіальні комплекси на згадку про воїнів, які загинули у роки німецько-совєтської війни.

У Кишиневі є місце поховання совєтських воїнів, де в братських могилах поховані 200 військових. Також у столиці є пам'ятник борцям за владу рад. В основі колони — два барельєфи, що символізують боротьбу за совєтську владу в Молдові.

silmedia_zgcl/ejTEq9TSg.jpeg
Пам'ятник борцям за владу Рад

Деякі жителі Молдови виступають за знесення совєтських пам'яток. Так, у молдавському селі Корнешт невідомі залишили кілька написів на меморіалі, присвяченому солдатам 6-ї танкової армії срср.

У селі Старі Радени жителі обмалювали коричневою фарбою пам'ятник Григорію Потьомкіну, а в Єдинцях невідомі залишили свастику на меморіалі «Скорбящая мать».

Казахстан, Таджикистан

У 90-х роках в Казахстані почали перейменовувати совєтські назви та зносити пам'ятники діячам срср. У 2017 році експрезидент Назарбаєв підписав указ «Про ліквідацію ідеологічно застарілих назв». Після цього по всій країні почали демонтаж пам'ятників леніну, фурманову, чапаєву та іншим більшовикам. російські та радянські назви почали змінювати на казахські.

Також Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав не встановлювати в країні пам'ятники діячам срср, які причетні до репресій.

«Вигадуються біографії, наповнені героїчними діяннями, яких у реальному житті не було. Архівні документи на цю тему або не підтверджують, або відсутні. Групи активістів буквально змушують наших громадян вірити у міфологізовані біографії партійно-державних діячів радянського минулого», — заявив президент Казахстану.

Натомість у Казахстані спорудили пам'ятник жертвам Голодомору, а також українському поету Тарасу Шевченку.

Таджикистан намагався позбутися ідеології срср та демонтував пам'ятки леніну, погруддя Чеслава Путовського, Фелікса Дзержинського.

Проте в країні все ще лишаються зразки пропагадистського мистецтва, зокрема пам'ятник Куйбишеву. Також у Таджикистані діє група «Пам'ять», що на власні кошти займається відродженням пам'яток совєтської доби.

Грузія та Вірменія

У Грузії заборонили всю совєтську символіку, так само, як і фашистську. Під цю заборону потрапляють і пам’ятники вождям срср. Так, в країні зносять та не дозволяють встановлювати пам'ятники сталіну, леніну й іншим діячам.

Натомість, деякі жителі Грузії виступають проти знесення пам'ятників, встановлюють незаконні монументи та проводять мітинги на захист совєтських пам'яток.

У Вірменії є монументи на честь перемоги совєтського союзу у війні. Так, у Єревані можна побачити статую «Мати Вірменія». В основі пам'ятника є музей Міноборони, в якому виставлені експонати часів німецько-совєтської та Карабахської воєн. Навколо п'єдесталу виставлені зразки озброєння того часу.

silmedia_zgcl/0bbQNwAIg.jpeg
Пам'ятник "Мати-Вірменія" у Єревані

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну країни Балтії почали активно зносити пам'ятники, присвячені совєтським діячам. На теренах Молдови, Вірменії, Таджикистану не проводять активної декомунізації, у країнах є монументи, що звеличують добу червоної армії. У деяких державах, зокрема в Казахстані, на місці совєтських пам'яток з'являються знаки пошани українському народу.

Нагадаємо, як українцям на окупованих територіях нав'язують російську культуру.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар