Битва за світло: як відновити українську енергосистему

Другий рік поспіль росіяни цілеспрямовано руйнують українську енергосистему. Через масовані атаки не залишилося жодної ТЕС або ГЕС, які б не були пошкоджені.

Ми поговорили з експертами, фахівцями «Укренерго», щоб розповісти про масштаб пошкоджень енергосистеми. Дізналися, чи продають електроенергію за кордон та чому в деяких жителів не вимикають світло.

Розповідаємо, як відновити українську енергосистему та як кожен українець може допомогти енергетикам щоб жити без блекаутів та рідше чути шум генераторів.

silmedia_zgcl/GTc9VxXIR.jpeg

Руйнування енергетичної системи

До повномасштабного вторгнення Україна наростила виробництво електроенергії до 158,4 млрд кВт-год.

Наразі 70% електрогенерації зруйнували, пошкодили чи захопили окупанти.

silmedia_zgcl/8rgPd7XSR.jpeg

Понад половину енергетики виробляли атомні електростанції: Запорізька АЕС (Енергодар, Запорізька область), Південноукраїнська АЕС (Южноукраїнськ, Миколаївська область), Рівненська АЕС (Вараш, Рівненська область) та Хмельницька АЕС (Нетешин, Хмельницька область).

Наразі Запорізька АЕС окупована та не виробляє електроенергію.

silmedia_zgcl/yt7SwBXIR.webp
Запорізька АЕС. Фото: Укрінформ

Альтернативні джерела енергетики (сонячні, вітрові, біостанції) у 2021 році виробляли 7,9% електроенергії.

silmedia_zgcl/4NJDwfuSR.jpeg
Сонячні електростанції на Херсонщині. Фото: shotam.info

Теплоелектроцентралі у 2021 році виготовляли 6,4% електроенергії. Окупанти знищили 80% генерації ТЕЦ.

Понад 20% енергопотужностей припадало на теплові електростанції (в Україні їх 15, зокрема дві на окупованій території). Окупанти зруйнували чи пошкодили всі електростанції.

silmedia_zgcl/SzQPQBuSR.jpeg
Слов'янська ТЕС після російського обстрілу. Фото: Володимир Проскунін

За даними Укренерго, наразі частка у виробництві ТЕС ледве сягає 5%.

Зокрема, росіяни повністю знищили Трипільську ТЕС в Українці на Київщині. Через цю та попередні атаки росіян по енергетичній інфраструктурі України, ПАТ «Центренерго» втратило 100% генерації. Також ворог випустив п'ять ракет по Слов'янській ТЕС.

silmedia_zgcl/AXeKwBuIg.jpeg
Трипільська ТЕС на Київщині після російської атаки. Фото з відкритих джерел

Гідроелектростанції до вторгнення виробляли 5,8% електроенергії. У березні окупанти пошкодили Дніпрогес — найбільшу в Україні гідроелектростанцію. Фахівці заявляли, що для її відновлення знадобляться роки.

silmedia_zgcl/L5NjwBuSR.jpeg
ДніпроГЕС у Запоріжжі. Наслідки обстрілів по території гідроелектростанції. Фото: Запорізька прокуратура

Також росіяни повністю зруйнували Каховську ГЕС.

За останні три місяці росіяни знищили 9,2 ГВт української генерації. Таку потужність споживають влітку у пікові години Нідерланди, Фінляндія або Словаччина та країни Балтії разом.

Із середи травня по всій Україні запровадили графіки відключення електроенергії — як для бізнесу, так і для побутових споживачів. Однак трапляється, що одних споживачів або одні міста вимикають частіше ніж інші. Розповідаємо, чому це так.

Очільник Укренерго Володимир Кудрицький пояснив, що регіони України мають різний відсоток критичної інфраструктури у своєму споживанні. Це впливає на те, який графік відключень буде у населення. Також є області з дуже розвиненою промисловістю, зокрема Дніпропетровська. А є регіони, у яких дуже велика частка споживання саме населення і малих непобутових споживачів (Закарпатська).

silmedia_zgcl/Ju2zlfuIg.jpeg
Володимир Кудрицький. Фото: Суспільне
«Вся ця система – вона покликана, з одного боку, пропорційно розподілити наявну електроенергію. А з іншого боку – ще трохи врахувати "обласну специфіку". Зробити так, щоб не було, що на Київщині, наприклад, у людей півдоби немає світла, а на Дніпропетровщині – тільки 20% у людей немає світла», — зазначив Кудрицький.

Відновлення української електросистеми

В «Укренерго» нам розповіли, що наразі на всіх пошкоджених об'єктах проводять відновлювальні роботи. Енергетики зазначили, що через масштабність пошкоджень на 100% відновити енергетичний потенціал у 2024 році не вдасться.

«Але навіть якщо в роботу буде повернуто 8-10 енергоблоків, це вже стане значним внеском у підтримання стабільного енергопостачання», — зазначили в «Укренерго».
silmedia_zgcl/IpCv4suSR.webp
Об'єкт ДТЕК після російської атаки. Фото: The Washington Post

Також «Укренерго» на 2024 рік, вперше після початку повномасштабної фази війни, заклало кошти не тільки на відновлення, а й на будівництво нових об'єктів в енергосистемі. Так, цьогоріч розпочнеться будівництво нової потужної лінії електропередачі. Вона сприятиме значному збільшенню пропускної спроможності для торгівлі електроенергією з Румунією. Цей проєкт планують реалізувати за два роки.

Через постійну загрозу нових ракетних обстрілів по великих електростанціях та об'єктах «Укренерго», збільшити стійкість енергосистеми може будівництво розподіленої генерації:

«Тобто, замість одного великого блока ТЕС потужністю 200 МВт — побудувати 20 малих генеруючих потужностей по 10 МВт. Вони будуть менш вразливими до ракетних атак завдяки своїй розосередженості», — розповіли в «Укренерго».
silmedia_zgcl/bcpWIyuIR.webp
Пошкоджений енергетичний об'єкт України. Фото: GLEB GARANICH/REUTERS

Окрім відновлення пошкодженого, українська енергосистема потребує у найближчому майбутньому щонайменше 2,5 ГВт додаткових маневрових генеруючих потужностей і 1 ГВт систем накопичення енергії. Реалізація цих проектів потребує близько 5-6 мільярдів інвестицій.

Приватний інвестор, який має кошти, щоб побудувати нові електростанції хоче окуплення своїх інвестицій. Довготривалий попит на послуги нових електростанції дозволить це забезпечити:

«26 червня НКРЕКП ухвалила рішення про дозвіл НЕК «Укренерго» як оператору Об'єднаної енергосистеми укладати довготривалі, п'ятирічні, контракти з надавачами допоміжних послуг. Допоміжні послуги — це готовність електростанції до зміни потужності виробництва за командою диспетчера. Таким чином забезпечуються стабільність роботи енергосистеми», — розповіли в «Укренерго».
silmedia_zgcl/Esf1VyuIR.jpeg
Енергетики перевіряють пошкоджений трансформатор на Харківщині. Фото: AP/Evgeniy Maloletka

Раніше такі договори укладали максимум на 1 рік, і електростанція мала почати надавати послугу одразу після підписання контракту. Тобто, інвестору необхідно було спочатку побудувати новий об'єкт генерації, а потім щороку переукладати договір на надання послуги.

Хто допомагає у відновленні

19 липня Євросоюз виділив «Укренерго» грант у 100 млн євро. За рахунок коштів планують:

  • модернізувати високовольтні підстанції в західних регіонах України та збудувати міждержавні інтерконектори, які з’єднують Україну з енергосистемою Європи;
  • відремонтувати та відновити зруйноване або пошкоджене обладнання на високовольтних підстанціях, а також закупити нове обладнання;
  • посилити фізичний захист станцій «Укренерго».

Щоб прискорити відновлення електростанцій, Уряд веде перемовини з європейськими країнами щодо передачі обладнання з тих електростанцій, що вже зупинені та законсервовані. В «Укренерго» розповіли, що хоч це не нове обладнання, проте воно працює. На виготовлення та доставку нового доведеться чекати 10-12 місяців.

Так, Естонія вирішила безоплатно передати Україні обладнання з Нарвських електростанцій. А литовська компанія Ignitis Gamyba відправить обладнання з третьої Вільнюської теплоелектростанції. В «Укренерго» розповіли, що йдеться про передачу понад 300 одиниць найважливішого устаткування Вільнюської ТЕЦ-3.

Польща звернулася до Єврокомісії з пропозицією постачати в Україну електроенергію, вироблену з польського вугілля на польських ТЕС. А Молдова заявила про готовність постачати електроенергію в Україну в обмін на газ.

Президент Словаччини пообіцяв збільшити постачання електроенергії в Україну:

silmedia_zgcl/RkJQjBuSg.jpeg
Петер Пеллегріні. Фото: Getty Images
«З початку війни ми вже експортували в Україну понад 40 тисяч мегаватів електроенергії та збираємося збільшити постачання восени й взимку, що, ймовірно, матиме вирішальне значення для України», — заявив Петер Пеллегріні.

Живлення критичної інфраструктури

Кабмін визначив критично важливі об’єкти України, яких пріоритетно забезпечують електроенергією під час відключень.

До критичних об'єктів відносять: військові частини та ТЦК, оборонні та залізничні підприємства, об'єкти паливно-енергетичного сектору та сектору системи життєзабезпечення, продовольчі підприємства, лікарні та органи державної влади.

Об'єкти критичної інфраструктури не вимикають за графіками погодинних відключень, лише у разі аварійної ситуації чи блекауту. У цьому випадку живлення забезпечують альтернативні джерела.

silmedia_zgcl/wkPCCfuSg.jpeg
Обстріл критичної інфраструктури на Харківщині. Фото: ДСНС

Зокрема, українські лікарні забезпечені понад 11 тисячами генераторів для безперебійного електроживлення. У разі екстрених відключень обладнання спрацьовуватиме та постачатиме напругу в мережу.

До деяких критично важливих об'єктів також під'єднані побутові споживачі. Саме тому в Україні переглянуть список будинків, які захищають від знеструмлення. Держенергонагляд зазначає, що жителів від'єднають від ліній електропередач, які живлять об'єкти критичної інфраструктури. Такий крок має забезпечити безперебійне постачання електроенергії на стратегічно важливі об'єкти та сприяти більш справедливому розподілу енергоресурсів:

silmedia_zgcl/dF7R3fuSR.png
Руслан Слободян. Фото: Дерінспекція енергетичного нагляду
«Від ліній, що живлять критичну інфраструктуру, мають бути від'єднані всі інші споживачі. Це сприятиме забезпеченню принципу справедливого та рівномірного розподілу електроенергії в межах лімітів між споживачами, які не входять до переліку критично важливих об'єктів», — зазначив голова Держенергонагляду Слободян.

Підтримка бізнесу та населення

Уряд намагається допомогти українцям самостійно забезпечити себе джерелами живлення.

silmedia_zgcl/tTTX7suSR.jpeg

Також з 20 липня запрацювала урядова «гаряча лінія» 15-49 «Струм». На неї можуть зателефонувати українці та бізнес, щоб розв'язати проблеми, пов’язані з енергетикою, зокрема з встановленням альтернативних джерел енергії.

Неможливо зруйнувати сонце (Альтернативні джерела енергії)

В Україні активно починають будувати саме альтернативні джерела енергії (вітрові, сонячні та біостанції).

Сонячна енергетика

Від 200 до 240 днів на рік у різних регіонах України фіксують сонячні дні. Саме тому уся територія України придатна для розвитку сонячної енергетики.

Наразі сонячні електростанції забезпечують близько 75% виробництва «зеленої» енергії. Станом на квітень 2024 року в Україні нараховують 1369 сонячних електростанцій.

silmedia_zgcl/iWaZkYuSR.jpeg
Нікопольська сонячна електростанція. Фото:

Близько половини всіх сонячних електростанцій розташовані на Івано-Франківщині, Дніпропетровщині та Вінничині. Найменше станцій на Луганщині, Донеччині, Сумщині та Полтавщині.

За даними Асоціації сонячної енергетики України, на окупованих територіях опинилися 62 промислові СЕС із загальною встановленою потужністю більш ніж 950 МВт.

silmedia_zgcl/etsvF7uSR.png
Сонячні електростанції в різних регіонах України. Джерело: Energy Map

Найбільшу українську сонячну станцію збудували в Нікопольському районі на Дніпропетровщині. Вона є другою за потужністю СЕС в Європі.

У складних енергетичних умовах все більше українців встановлюють домашні сонячні станції. Автономні СЕС з акумуляторами можуть забезпечити безперебійне живлення навіть під час тривалих блекаутів.

Зокрема домашня сонячна електростанція складається з панелей, інвертора (найдорожчий елемент), автоматики, кріплення та кабелів. Фахівці радять встановлювати панелі на південній стороні будинку у місці, де немає затінку.

Також сонячні електростанції встановлюють на 270 українських медзакладах:

«Потужність СЕС від 7 до 100 кВт, що дозволить покривати від 20% до 70% потреб медичного закладу в електроенергії та заощаджувати бюджетні кошти установи та громади. Близько 5% такої згенерованої електроенергії можна буде продавати у мережу», — зазначили в комітеті Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
silmedia_zgcl/JgNM57XSR.jpeg
Сонячні панелі у Вишневській міській лікарні на Київщині. Фото: Суспільне

За прогнозами експертів, до 2030 року частка сонячної енергетики в загальному енергобалансі України може сягнути 10-15%.

Вітроенергетика

Більшість вітрових електростанцій в Україні розташовані на узбережжях Чорного та Азовського морів, на території Кримських та Карпатських гір, в Одеській, Херсонській та Миколаївській областях.

Всього в Україні генерують 34 вітрові електростанції (включно з тими, що знаходяться на окупованих територіях). Найбільшими з них є Ботієвська, Приморська, Мирненська, Орлівська, Овер’янівська та Новоазовська ВЕС. Більшість станцій запрацювали у 2019 році.

silmedia_zgcl/wxXKSsXSg.jpeg
Приморська ТЕС. Фото з відкритих джерел

Через російські обстріли, будівництво вітрових станцій може стати основою для відновлення української енергетики в найближчі роки.

Вітроенергетика має переваги над іншими джерелами: швидкість будівництва, розосередженість турбін та найбільшу генерацію з початку осені до кінця весни.

Так, ДТЕК запланував будівництво вітрової електростанції на Полтавщині, яка стане найпотужнішою в Україні. На місці майбутньої станції вже змонтували дві метеощогли висотою 160 метрів, які є найвищими в Україні. Конструкції дозволяють оцінювати вітрові потоки та силу вітру на великій території. Будівництво станції оцінюють у 976 мільйонів доларів.

Усього в Україні будують понад 30 об'єктів вітрової генерації. Орієнтовні терміни запуску деяких з них — 2025 і 2027 рік.

silmedia_zgcl/QEn1SsuSR.jpeg
Будівництво Орлівської ВЕС. Фото: ДТЕК

Менш популярним альтернативним джерелом в Україні є біостанції (на них припадає 1%). Для генерації електричної енергії ці станції використовують біологічні відходи з виробництв та біогаз. Біостанції повністю залежать від погодних умов та сезонності генерування електроенергії.

Компанія «Razom We Stand»

Ми поспілкувались з організацією «Razom We Stand», яка підтримує трансформацію енергетичного сектору України. У компанії зазначили, що «жодна європейська енергосистема ніколи не зазнавала, не витримувала таких масштабних руйнувань, у тому числі під час Першої та Другої світових воєн». Станом на лютий 2024 року вартість збитків енергетичному сектору України оцінюють у 10,7-12,9 мільярдів доларів США.

«Враховуючи масштаби збитків та історичну залежність України від росії в сфері традиційної енергетики, включаючи імпорт вугілля, газу та ядерного палива, про відновлення енергетичної інфраструктури радянських часів не може бути й мови», — розповіли в «Razom We Stand».
silmedia_zgcl/el9d1TXIR.jpeg
Активісти організації «Razom We Stand». Фото з соцмереж «Razom We Stand»

Для відновлення енергосистеми України необхідні інвестиції в сонячну та вітрову енергетику, системи накопичення електроенергії, біоенергетику та децентралізовану високоефективну когенерацію.

«Інвестиції у відновлювану енергетику, розумні мережі та міську інфраструктуру надають унікальну можливість зміцнити енергетичну безпеку та створити основу для сталого економічного зростання, а також сприяють боротьбі зі зміною клімату та досягненню глобальних цілей з декарбонізації», — зазначили в компанії «Razom We Stand».

В організації зазначили, що «зелена відбудова» може створити додатково понад 4,2 мільйона робочих місць у п’яти ключових секторах: транспорт, енергетика, охорона здоров’я, освіта та водопостачання.

silmedia_zgcl/woi_0TXSR.jpeg
Активісти «Razom We Stand». Фото з соцмереж організації

Імпорт та експорт електроенергії

У Міненерго запевняють, що Україна не продає електроенергію за кордон.

silmedia_zgcl/Jgg03fuSR.jpeg
Микола Колісник. Фото: Міненерго
«Підкреслюю: ні, експорту не відбувається на комерційній основі. Це є насправді навмисні фейки, які розповсюджується як ІПСО. Ми на сьогодні чітко зорієнтовані на збалансування внутрішніх потреб енергетичної системи для того, щоб забезпечити стабільне електроживлення і електропостачання для власних потреб», — сказав заступник міністра енергетики Колісник.

Микола Колісник розповів, що енергетики намагаються зменшити кількість годин обмежень електропостачання, але ці графіки виходять із ситуації, яка є станом на конкретний момент, а впливати на роботу системи можуть російські атаки та погодні умови.

Натомість Україна забезпечує транзит електроенергії з одних європейських держав до інших. Зокрема, Румунія може транспортувати електроенергію через Україну до Угорщини через слабкі зв’язки у своїй енергосистемі.

silmedia_zgcl/v2sbqfXIR.jpeg
Володимир Кудрицький. Фото: Цензор.нет
«Деякі люди бачать, умовно, 100 МВт на кордоні між Україною та Угорщиною — і помилково чи свідомо пишуть: "Значить, Україна експортує. Нас дурять. Нам вимикають світло, а самі продають електроенергію за кордон". Це не так», — розповів голова правління НЕК «Укренерго» Кудрицький.

При такому транзиті Україна лише передає «чужу» електроенергію через свою територію, а власні ресурси не використовує.

Українці можуть перевірити цю інформацію й відстежити експорт та імпорт електроенергії між Україною і сусідніми країнами. Для цього можна використати інформацію Європейської мережі операторів системи передачі електроенергії ENTSO-E.

На вкладці «Scheduled Commercial Exchanges», яка демонструє купівлю та продаж електроенергії, можна побачити, що Україна лише закупляє її.

silmedia_zgcl/JMpF2muSR.png
Імпорт електроенергії з Румунії до України. Дані за 17.07.2024
silmedia_zgcl/CeJthmXSR.png
Імпорт електроенергії з Польщі до України. Дані за 17.07.2024

У червні 2024 року Україна закупила 858 400 МВтг електроенергії, що на 6% більше, ніж за весь 2023 рік, і це найбільший місячний обсяг за останні 10 років.

Найбільше електрики імпортували з Угорщини (42%), Словаччини та Румунії (по 17%).

У порівнянні з травнем (448 200 МВтг) імпорт зріс майже вдвічі, а порівняно з червнем 2023 року (43 700 МВтг) – майже у 20 разів. У червні електроенергію з України не експортували.

Як допомогти відновити енергосистему

Обмеження електроенергії необхідні для збалансування енергосистеми. Саме тому українців закликають економити електроенергію.

Найбільше навантаження припадає на ранкові та вечірні пікові години: з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00. У цей період зазвичай люди масово вмикають найбільш енергоємні прилади, які навантажують систему.

Щоб зменшити навантаження необхідно обмежити використання бойлерів, пральних машин, обігрівачів, кондиціонерів, електрочайників, духових шаф та пічок у пікові години та за можливості змістити роботу більшості електроприладів на нічний час з 23:00 до 6:00.

У ДТЕК пояснюють, що необхідно економити електроенергію навіть попри відключення:

«Якщо населення і бізнес не будуть реагувати на заклики енергетиків, то відключень стане значно більше і час відключень електроенергії стане тривалішим. Також під загрозою відключень опиняться об’єкти соціальної інфраструктури: лікарні, теплопункти, пожежні, ДСНС, а це вже може мати значно більші наслідки для населення».

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар