Як бренди хайпують на війні в Україні

В Україні не втрачають популярності товари на патріотичну тематику, продукція з мотивуючими фразами та речі, що демонструють українську силу й невідворотну поразку росіян.

Серед продукції, яка просуває Україну й українське, на ринку з'являються товари, які спекулюють на темі війни та обурюють людей. Ми зібрали приклади таких псевдопатріотичних речей.

silmedia_zgcl/9gO-sRtSg.jpeg

Труси ППО

У соцмережах багато неординарних товарів, що спекулюють на військовій тематиці. Так, ви можете натрапити на чоловічі труси з написом «Обережно від такої ракети може спрацювати ППО», що доступні в різних кольорах та будь-яких розмірах.

Обережно ці товари можуть нашкодити вашим очам та психіці.

Подібні товари українські магазини виготовляють самостійно. На одяг наносять принт, який привертає увагу. Продають труси на різноманітних маркетплейс платформах (Prom.ua чи Rozetka).

У коментарях покупці незадоволені якістю речей, а не принтом, власники якого «хайпують» на військовій темі. Покупчиня Дар’я пише, що літери не витримали такого поєднання та вирішили відклеїтись:

silmedia_zgcl/_oXUORpSR.jpeg

Українські продавці використовують за основу дизайн відомого бренду білизни Calvin Klein та при цьому порушують авторські права, оскільки компанія не давала згоди на друк тексту.

Раптом ви забажаєте придбати ці труси, то знайте, що їх продають у необмеженій кількості та різних країнах світу. Ціна на білизну коливається від 300 до 450 грн.

Фотографії (підтримка чи сором)

Норвезький фотограф в жанрі ню Пітер Хегре вирішив підтримати Україну у провокаційний спосіб. Він зробив фотосесію оголеної жінки із державними символами на інтимних місцях. Користувачі соцмереж не оцінили ідею Пітера, змусили видалити світлини та вибачитись перед українцями.

silmedia_zgcl/WNJxTC5Sg.jpeg

Пітер Хегре написав у своєму Instagram, що він не хотів ставитися зверхньо чи зухвало до державних символів України, а спробував викликати емоції та привернути увагу світу до війни.

«Я життя присвятив фотографії та роблю все, щоб підкреслити красу жіночого тіла. Вибачте, що цього разу моя ідея не спрацювала», — написав фотограф.

Раніше Пітер вже фотографував моделей на підтримку України в менш провокативній формі.

Гра настільна Strateg Воєнна монополія

У мультимаркеті «Аврора» українці можуть придбати настільну гру «Воєнна монополія». Цей товар пов'язують з останніми подіями в Україні та пропонують зіграти компанії людей.

silmedia_zgcl/rmf5ERpSR.webp

На коробці художники зобразили Володимира Зеленського, Михайла Подоляка та головнокомандувача Валерія Залужного. Правила гри аналогічні класичній монополії: ви придбаєте компанії, будуєте свою економіку та намагаєтеся економічним шляхом витиснути своїх супротивників з гри. Коштує вона 99 грн. Гра не містить оригінальної ідеї, а спекулює на війні, викривляючи образи українських лідерів.

silmedia_zgcl/ncPYPRpIg.webp

М'які іграшки-зброя

Коти та собаки у піксельній формі, танки та гелікоптери або м’які іграшки, присвячені Валерію Залужному — все це можна побачити в Інтернеті та на полицях магазинів.

silmedia_zgcl/8bIkhCcSg.webp

Виробник Teddy Boom, що продає єнота у формі ЗСУ (ціна 1149 грн) зазначає, що така плюшева іграшка неодмінно викличе позитивні емоції, усмішки та спогади. Також доплативши 650 грн можна додатково придбати рюкзак до іграшки з головами "добрих" сусідів.

silmedia_zgcl/4IURoj5Ig.webp

Teddy Boom виготовляє серію подібних іграшок: ведмедик, кіт, лисиця та інші доступні для продажу.

Компанія зазначає, що плюшеві іграшки знак великої поваги до наших Героїв, які сьогодні захищають Україну, а ніяк не «патріотичний» маркетинг з метою наживи.

Українські виробники адаптувалися і надали широкий асортимент іграшок про війну. Бренди виготовляють літаки «Мрія», джавеліни, байрактари, реактивних гусей та різну техніку.

З одного боку, ці іграшки розповідають дітям про повномасштабне вторгнення, ситуацію на фронті, а з іншого боку спотворюють події, та роблять війну звичною для дитини. Іграшки у вигляді голів орків викривляють уявлення українських дітей про справжнього ворога, зображуючи його безіменною істотою.

Ми запитали у батьків чи купують вони іграшки на військову тематику дітям. Більшість мам зазначили, що подібні розваги не цікаві їхнім дітям.

silmedia_zgcl/qKDQdgtSR.jpeg

Деякі батьки розповіли, що придбали для дітей різні машинки, камуфляжний одяг чи пару пістолетів. Жителька Полтави Оксана зазначила, що подібні іграшки дають змогу відрізнити військових своїх від ворожих.

silmedia_zgcl/-1uWKgpIR.png

Кава, горілка та пиво

Львівська копальня пропонує придбати тубус кави «Ukrainian fight club». На тубусі художники зобразили представників української влади на чолі з Президентом, що борються з окупантами. Проте, політики дають відсіч ворогу оголеними та без зброї в руках. Коштує така кава на основі арабіки 190 гривень. Продавці зазначають, що її виготовили в Гондурасі.

silmedia_zgcl/5C3Q0jcIg.webp

На полицях супермаркетів можна побачити горілку «Ukrainian spirit» за 522 гривні. Продавці товару іменують свій напій, як «український дух в тубусі».

В описі товару не зазначено, що українського в цьому напої. Горілку описують, як ідеально чисту із кристальною прозорістю, що можна сказати про більшість напоїв.

silmedia_zgcl/Nkr90C5Ig.jpeg

Українська броварня Varvar Brew продавала пиво під назвою «Герої не вмирають». Прибуток від продажу напою пивовари обіцяли передати до благодійного фонду. Для цього пива частково використали українську сировину та хміль Cascade. Проте більшість українців не оцінили ініціативу.

silmedia_zgcl/POr4bCcIR.jpeg

У соцмережах компанію звинуватили у «хайпі» на військовій тематиці та зазначили, що броварні варто було обрати іншу назву для благодійної акції.

silmedia_zgcl/RnClORpIR.jpeg

Представники компанії зазначили, що команді дуже шкода, що ініціатива спричинила негативний відгук і вони пообіцяли зняти пиво з виробництва.

«Ми ухвалили дещо необдумане та емоційне рішення взяти саме цю назву, «Герої Не вмирають». Влітку ми втратили друга та колегу, наш пивовар Ярослав загинув на полі бою, і ця фраза попри всю болючість — бо герої вмирають — стала для нас тим, в чому ми хотіли переконати самих себе. До речі, абсолютно весь прибуток від продажу пива йде до Благодійного об'єднання нації», — зазначили у броварні.

Про заборону військово-патріотичної тематики в бізнесі

У березні 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №9128, яким пропонується заборонити бізнесу використовувати для торговельних марок патріотичні та військові назви.

«Йдеться про реєстрацію торгових марок алкогольних напоїв, продуктів харчування, інших товарів (ТМ «Героїчна Буча Комбуча» зі смаком цитрусу, насіння редьки «Азовсталь» та інші приклади), назви акцій для клієнтів, слоганів реклами, які застосовують або обігрують військову тематику необережним, а іноді й просто неприпустимим способом», — зазначають автори проєкту.
silmedia_zgcl/cPRsfj5Sg.jpeg

Законопроєкт забороняє реєстрацію торгових марок, які:

  • відтворюють повністю або частково назви подій, пов'язаних із здійсненням заходів щодо національної безпеки та оборони;
  • відтворюють назви населених пунктів та місць, що постраждали від російської агресії;
  • містять згадки бойових дій та військових операцій;
  • відтворюють назви родів військ, військових підрозділів ЗСУ;
  • відтворюють вітання, визначені законодавством як офіційні для ЗСУ.
silmedia_zgcl/8qvwfCcIg.jpeg

Що думають українці про такі товари

Дослідження маркетингової компанії «Kantar» та Google показало, що 23% українців дратує використання національної символіки, неврахування військових реалій та піар на темі війни. При цьому 57% людей позитивно ставляться до таких воєнних образів, як пес Патрон, «російський корабель» чи «Байрактар».

silmedia_zgcl/IAwhYj5Sg.png

Три чверті українців (72%) вважають, що використання патріотичної теми доречне під час війни.

silmedia_zgcl/qTSDECcIR.png

Нагадаємо, ми писали про вітчизняні бренди, які підтримують захисників, зберігають пам'ять про загиблих українців та щодня працюють на перемогу.

Так, ми розповідали про бренд Dodo Socks, який випускає шкарпетки. На сайті продають товари з написами: «Паляниця», «Бандера смузі», «Батько наш Бандера», «Слава ЗСУ». За час повномасштабної війни бренд зібрав понад 13 мільйонів гривень.

silmedia_zgcl/_YulCj5IR.jpeg

Деякі українські бренди паразитують на війні та використовують ЗСУ, зруйновані міста чи державні символи на оголених тілах для підвищення популярності чи значних продажів.

Маріуполь на жакеті, горілка про «український дух» чи іграшки у піксельній формі спотворюють репрезентацію війни, знецінюють захисників та жертв вторгнення.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар