22 липня у Львові українці попрощались із громадською діячкою та науковицею Іриною Фаріон. Мовознавиця померла у лікарні від пострілу в скроню. Невідомця, який вчинив напад розшукує поліція.
Прощання з Фаріон
Похорон Ірини Фаріон розпочався близько 14:00 у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. Тисячі людей почали збиратися біля храму ще за годину до прощання. Віддати шану професорці прийшли рідні, колеги, однопартійці, львів’яни та жителі інших регіонів.
Після похоронного чину, близько 15:00, процесія рушила до площі Ринок на церемонію прощання. Біля Ратуші львівський сурмач виконав мелодію в пам’ять про жінку.
Мовознавицю поховали на Личаківському кладовищі у Львові, неподалік могили Володимира Івасюка.
Напад на Ірину Фаріон
19 липня у мовознавицю Ірину Фаріон стріляли близько 19:30 біля її будинку у Львові. Мовознавиця померла через кілька годин у лікарні. У ніч з 19 на 20 липня поліція розглядала кілька версій причин вбивства Ірини Фаріон. Основні версії: її громадська та політична діяльність, а також особиста неприязнь до неї.
Наразі поліція розшукує стрілка віком близько 20 років, худорлявої статури та зростом від 170 до 180 см. На момент злочину на ньому були спортивні штани темного кольору, чорна кофта та червона футболка.
Що відомо про Ірину Фаріон
Ірина Фаріон була політикинею, викладачкою та мовознавицею. Вона захищала українську мову і часто через різкість позиції потрапляла у скандали.
«Мову не знають або політично упереджені, або розумово відсталі. Ви з якої площини координат?», – так Ірина Фаріон у 2012 році відчитувала з трибуни Верховної Ради Миколу Азарова.
Ірина Фаріон була членом КПРС. Сама ж жінка пояснила потім, що це була вимушена міра виключно для наукового кар’єрного зростання і вступила вона туди, щоб руйнувати партію зсередини.
«Орлиці не сповідаються перед гієнами», – сказала Ірина Фаріон на питання журналістки про комуністичну діяльність.
«У 1988 році винятково з мотивів наукового кар’єрного зростання я вступила у це лайно, а у 1989 році, за рік, я з цього лайна вийшла», – зазначала Ірина Фаріон.
У червні 2024 року Ірину Фаріон поновили на посаді професорки кафедри української мови в університеті «Львівська політехніка». У листопаді 2023 року Ірину Фаріон звільнили з навчального закладу.
Напередодні вона опублікувала скріншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі між російськомовними військовими, та не приховала його особисту інформацію. В одному зі своїх інтерв’ю народна депутатка України 7-го скликання зазначила, що категорично не сприймає російськомовних військовослужбовців ЗСУ і не може назвати їх українцями.
«То нехай себе назвуть руськими. Чому вони такі очманілі?… Вони такі великі патріоти. Покажи свій патріотизм – вивчи мову Тараса Григоровича Шевченка. Якщо немає дисципліни, то це не армія, це зброд… Я не можу назвати їх українцями», — розповідала Ірина Фаріон в інтерв’ю.
Згодом СБУ порушила кримінальну справу щодо мовознавиці.
Нагадаємо, до рук журналістів Сіль.Медіа ще потрапив підручник з історії для ТОТ. Тоді серед інших експертів ми попросили й пані Ірину Фаріон прокоментувати нам окремі його постулати та наративи. Цей матеріал ми так і не завершили. Але ми все ж публікуємо думки, якими з нами поділилась десь контроверсійна, десь принципова, десь радикальна професорка-філологиня Ірина Фаріон.
Подякуй авторці!
Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.