Повернення леніна: як українцям на окупованих територіях нав'язують російську культуру

На окупованих територіях загарбники намагаються викорінити будь-яке згадування про Україну, нав'язують російські звичаї та традиції. Ми розібрались, як за допомогою культури працює пропагандистська машина рф та яким чином на місці українських пам'яток з'являються ворожі.

Культурна пропаганда на окупованих територіях

Пропаганда культури на окупованих територіях

Із перших днів повномасштабного вторгнення росіяни розпочали потужну інформаційну атаку на українську культуру.

«Окупанти атакують все те, що дозволяє людині відчути себе українцем. Це є цілеспрямована державна політика росії, яку розпочали ще у 2014 році. Вони хочуть, щоб це були "ісконно рускі" території, які були окуповані поляками, німцями та іншими. Вони переконують у політичному та культурному дискурсі, що українського народу та України не існувало», — розповів нам Владислав Берковський, виконавчий директор Українського культурного фонду.
silmedia_zgcl/EUmO7HTIg.png
Виставка і кінофільм «Кирилл Стремоусов. Голос русского Херсона»

У Центрі національного спротиву зазначають, що росіяни транслюють культурну пропаганду через контрольовану кремлем мережу медіа.

«Мережа “будинків культури”, театрів, кінотеатрів та інших закладів у системі культури слугує майданчиком для трансляції пропагандистських наративів у форматі вистав, концертів, показу кінофільмів. Особливу увагу кремль приділяє серіалам та фільмам мілітарної тематики».

На окупованих територіях росіяни діють через державні фонди. Зокрема, створили «Президентський фонд культурних ініціатив російської федерації». У 2024 році в ньому виділили дев'ять основних напрямків:

напрямки російської пропаганди
Дев'ять тематичних напрямків пропаганди. Інформація від УКФ
«Усі напрямки фонду націлені на культурну пропаганду на окупованих територіях», — зазначає Владислав Берковський.

У 2024 році на діяльність фонду росіяни виділили 11,3 млрд грн. Для порівняння, цьогоріч український культурний фонд має фінансування на рівні 144 млн грн. Владислав Берковський розповідає, що на окуповані території росіяни вкладають величезні неспівмірні кошти.

Зазначимо, що у пропагандистського фонду є сформована мета: «досягнення цілей спеціальної воєнної операції».

У 2023 році росіяни відкрили проєктний офіс культурної програми у Луганську та планують створити відділення в інших окупованих містах.

Президентський фонд рф реалізував 22 проєкти на окупованих територіях, щоб обґрунтувати напад на Україну. З 2021 року дев'ять із них — були націлені на боротьбу з санкціями та інтеграцією на окупованих територіях.

Культурні проєкти на окупованих територіях
Проєкти на окупованих територіях. Інформація від УКФ
«росіяни вкладають поетапно гроші в українські землі. З одного боку вони підтримують організації на окупованих територіях України, які поширюють культурну пропаганду. З другого — втримують бюджетні установи, які продовжують діяти», — розповідає Владислав Берковський.
silmedia_zgcl/TFVD7NoSR.png
Фестиваль «Сердце Донбасса» у Луганську

Зокрема, вони виділили 2,5 млн грн 2116 установам, закладам культури та спорту, які залишились на окупованих територіях.

«росіяни заходять з найбільш показової сторони: не проведення якогось заходу, а вкладання коштів у заклади культури. Наприклад, відремонтували будинок культури в селі, поставили нову техніку, дали автомобіль. На місцевому сільському рівні керівники закладів культури мають вплив на формування свідомості. Вони починають розповідати про ремонт та просувають пропаганду», — описує ситуацію на окупованих територіях Владислав Берковський.
Реалізація програм на окупованих територій
Реалізація програм на окупованих територій. Інформація від УКФ

У 2023 році на окупованих територіях реалізували 78 проєктів на 342 млн грн. У Херсонській області працює одна некомерційна організація. Найбільше коштів росіяни вкладають в культуру Луганської області.

«Довга боротьба»

Окупанти використовують проводять політику русифікації на всіх захоплених територіях.

За прикладом Емського указу та Валуєвського циркуляру забороняють друкувати українську літературу, зменшують кількість україномовних шкіл та не дозволяють створювати артоб'єкти на українську тематику.

Повернення леніна та знищення Шевченка

На окупованих територіях росіяни встановлюють радянські пам'ятки та знищують українські монументи.

У Центрі національного спротиву нам розповіли, що це типова практика тоталітарних режимів створення нових смислових прив'язок у публічних просторах.

Так чинили комуністи з початку становлення більшовицької армії, так само робили нацисти у Третьому Рейху і так продовжують діяти росіяни.

«По-перше це загравання з ностальгією старшого покоління, по-друге назви вулиць, площ та пам’ятників формують сприйняття простору та є дуже стійкими у нашій пам'яті», — зазначили у Центрі національного спротиву.

Так, в окупованій Новій Каховці Херсонської області росіяни встановили пам'ятник леніну.

«Поки Україна перша у світі запускає електронні паспорти, орки відновлюють пам'ятник Леніна у тимчасово окупованій Новій Каховці», — зазначив міністр Цифрової трансформації Федоров.
Пам'ятник леніну в Новій Каховці
Фото: Михайло Федоров

Подібний пам'ятник встановили у Генічеську. Над адміністративною будівлею поблизу леніна окупанти підняли російський та радянський прапори.

Заступник голови Херсонської ОВА зазначив, що окупанти «на Херсонщині продовжують свої експерименти з переміщення у минуле».

Пам'ятник леніну в Генічеську
Пам'ятник леніну в Генічеську

Центр національного спротиву зазначає, що в той же час росіяни прибирають з простору пам'ятники та меморіали жертвам радянських злочинів, репресій та Голодомору.

Так, у центрі Мелітополя (Запоріжжя) росіяни демонтували пам'ятник Тарасу Шевченку.

У Маріуполі росіяни знесли пам’ятник Жертвам Голодомору. Окупанти розповіли, що жителям міста «не варто ятрити душі нагадуваннями про трагедії минулого». Колаборант та викладач Артьом Бобровський під час знесення пам'ятки заявив, що Голодомору в Україні не було.

Натомість, у Донецьку з'явився меморіальний комплекс «Аллея ангелов» нібито на згадку про українських дітей, які загинули під час війни на сході України. Насправді, пропаганда кремля використовує смерті дітей, для просування наративу, що росія звільняє Україну від нацистів, які проводять геноцид на Донбасі.

«Аллея ангелов» у Донецьку
«Аллея ангелов». Донецьк

Також на окупованих територіях з'явились пам'ятки присвячені колаборанту Стремоусову, ватажку «днр» Захарченку, бойовикам «лнр» та інше.

Поблизу таких пам'яток росіяни проводять масові заходи, де примушують збиратися працівників держустанов, освітян з учнями та студентами, щоб насильно формувати традиції та транслювати пропаганду на населення.

«Відновлюючи радянські чи створюючи нові “русскомірні” простори окупаційні адміністрації за вказівкою з кремля регулярно проводять біля них масові заходи. Особливо активно це практикувалось до повномасштабного вторгнення, у такі традиційні для радянсько-російського календаря дати як 1-2 травня, 9 травня головне свято “побєдобєсія”, 25 жовтня — річниця “жовтневої революції”. Регіонально також це були дати звільнення міст від нацистів у ДСВ, та інші дати пов'язані з радянським періодом, а особливо ті, що стосувалися “червоної армії”», — зазначають у ЦНС.

Знищення унікальних мозаїк та муралів

На окупованих територіях замальовують мурали та мозаїки, що символізують українську присутність. У ЦНС підкреслюють, що особливо нищать артоб'єкти, які були намальовані після 2014 року, оскільки вони несуть позитивні враження щодо українського піднесення після Революції Гідності.

«Це публічний прояв українського вуличного мистецтва, а “рускій мір” не терпить конкуренції, і на контрольованій ним території лише він може бути носієм “мистецтва” та “прекрасного”. Все українське може існувати лише у їхній інтерпретації “потішної шароварщини” сформованої за часів срср», — розповіли нам у Центрі спротиву.

Так, в окупованій Євпаторії (Крим) зруйнували мозаїчне панно «Гуцульський танок» на фасаді колишнього пансіонату «Роднічок». Активісти в Криму наголошували на цінності мозаїки, щоб зберегти панно для історії та нащадків. Громадські діячі на волонтерських засадах хотіли демонтувати полотно, проте окупаційна влада Криму проігнорувала звернення.

silmedia_zgcl/iVqrVuhIR.jpeg
Мозаїчне панно «Гуцульський танок». Фото з відкритих джерел

В окупованому Старобільську (Луганщина) росіяни знищили мурал із віршем українського письменника Сергія Жадана. Окупанти замалювали стінопис з поезією «Пливи, рибо, пливи».

«росіяни не прогорюють своєї головної мети, причини своєї присутності в нашій країні. Вся ця їхня малопереконлива маячня про денацифікацію та демілітаризацію — просто замовчування, витіснення з мови того, чим вони займаються насправді. А займаються вони деукраїнізацією. Спалені бібліотечні книжки, російська програма для шкіл, демонтаж української символіки — це, поза вбивствами, грабунками та руйнуванням міст теж цілком послідовна й умотивована для них практика. Вони хочуть нас знищити. Вони хочуть знищити все, що в Україні свідчить про Україну.  Інша річ, що нічого в них не вийде. І за все доведеться відповісти», — зазначив Жадан.

У Маріуполі росіяни знищили останній український мурал «Назустріч щастю». Стінопис символізував уособлення всіх жінок, які змогли розірвати коло насильства і розпочати нове життя.

Встановлення російських муралів

На тимчасово окуповані території росіяни відправили партію митців, щоб створити серію муралів, які звеличують путіна.

«Художники мають намалювати низку стінописів на будинках в містах, які знищили росіяни. Зокрема обличчя військових злочинців, які вдерлись в іншу країну», — розповідає ЦНС.

кремль виділив гранти на створення пропагандистських муралів, а будинки, де створять зображення визначає окупаційна влада.

silmedia_zgcl/hqUz4XhSR.jpeg
Мурали на ТОТ

В окупованому Генічеську росіяни відкрили мурал присвячений мертвому колаборанту Кирилові Стремоусову. Його зобразили на фоні Антонівського мосту підірваного самими ж росіянами в листопаді 2022 року під час відступу з правобережжя Херсонщини.

Стінопис з'явився на будівлі кінотеатру «Україна», який загарбники перейменували на «росія» та показують у ньому стрічки російського виробництва.

Мурал колаборанту Кирилу Стремоусов
Мурал колаборанту Кирилу Стремоусову

На одній із центральних вулиць Донецька створили пропагандистський мурал «єдінство там, гдє россія». Стінопис намалював проросійський художник Владислав Степний, який раніше зобразив арт з шахтарем та трояндами до дня окупації частини Донеччини. Так званий «митець» використовує символи Донецька, намагається об'єднати їх з росією та поширює пропагандистські вислови.

«Музеї війни»

На окупованих територіях кремль проводить активну роботу з написання сучасної історії російсько-української війни. З цією метою створюють меморіальні простори та так звані «музеї війни».

«Мета існування таких установ поширення тез про “мощь русского аружия”, звитягу “русского содата” чи “ахвіцера”, трансляція “правильних” наративів щодо цієї війни. Тут можна також згадати про місію “захисту русскаязичних” чи наратив про “вєжлівих людєй” у Криму. Зараз коли російська “сво”, що планувалась як “бліцкриг” перетворюється на затяжну війну, тому зараз росіяни виправдовують необхідність її продовження втратами, які вони понесли до цього часу», — розповіли у Центрі національного спротиву.

Нагадаємо, ми розповідали в яких містах діють «музеї війни» та як окупанти намагаються змінити історію.

silmedia_zgcl/-wJ_G4oIR.jpeg

Знищення українських книжок та друк пропаганди

Центр національного спротиву розповідає, що книги так як і мистецтво, і сама мова є носієм української культури та ідентичності, яку росіяни всіма силами намагаються знищити, заперечити її самобутність та право на існування. Схожі методи використовували радянські війська та нквд опісля окупації Галичини у 1939 році.

Окупанти спалюють більшість українських книжок на захоплених територіях, які могли показати, що ті регіони насправді не є російськими. Владислав Берковський згадує, що коли росіяни захопили Херсон, держава втратила 80% документів з Херсонського обласного державного архіву, що підтверджували належність регіону Україні. Всю інформацію з архіву росіяни вивезли та знищили.

silmedia_zgcl/6vx8ZHoIg.jpeg
Знищення книг

Діти на окупованих територіях змушені навчатися за російськими підручниками. «Президентський фонд культурних ініціатив російської федерації» створив спеціальні азбуки для захоплених регіонів України. Нагадаємо, ми розповідали як працює освіта на окупованих територіях.

«По цих азбуках зараз навчаються діти, бо їх примушують. Їм не вдалося впровадити азбуку Харкова, але її вже підготували на початок повномасштабного вторгнення. Ця книга була видана», — розповів нам виконавчий директор Українського культурного фонду Владислав Берковський.

Протидія російській пропаганді

На окупованих територіях Україна може поширювати вплив та протидіяти пропаганді лише інформаційно. Зауважимо, що 80% інформаційного простору на ТОТ контролює росія.

У Центрі національного спротиву розповідають, що проукраїнське населення відмежовується від пропаганди та ігнорує її. Проте росіяни влаштовують примусові культурні заходи та залучають жителів окупованих територій.

«Цьому важко протистояти, оскільки участь обов'язкова. Максимум що можуть зробити учасники — максимально мляво брати у них участь та проявляти свою байдужість», — зазначили у ЦНС.
silmedia_zgcl/tJ5hGNoSg.jpeg
Чат-боти для боротьби з дезінформацією, ворогом, мародерами та зрадниками

Виконавчий директор культурного фонду Владислав Берковський зазначає, що Україні потрібна цілеспрямована інформаційна політика впливу суто на окуповані території. Для цього потрібні професійні групи медійників, психологів, вчителів, які будуть працювати з жителями ТОТ.

«Нам потрібно робити інформаційні вкиди, у нас має бути техніка, яка може це зробити. На сьогодні, в прикордонних територіях (зокрема Чернігівщина, Сумщина) працюють сигнали російського телебачення та радіо, бо у нас немає блокування», — розповідає Владислав Берковський.

На його думку, на деокупованих територіях необхідно проводити культурні заходи. Для цього потрібно вкладати більше коштів у культурну галузь:

«У нас ситуація критична. Необхідно вкладати гроші в армію, бо це потреба №1. Також є соціальні сфери, які теж потребують коштів. Тож культуру фінансують на залишковому рівні. Тому необхідно переглянути підходи», — зазначає Владислав Берковський.

Українці можуть бойкотувати перегляд російських фільмів, прослуховування радіо, читання газет та електронних медіа. Завдяки наявності інтернету мешканці окупованих територій можуть читати інформацію з достовірних джерел. Використовувати системи дистанційної освіти та платформи онлайн навчання. Обов'язково при цьому використовувати VPN.


На тимчасово окупованих територіях росіяни русифікують інформаційний простір, ведуть культурну боротьбу, щоб знищити все українське. За підрахунками Мінкульту станом на кінець вересня 2023 року від повномасштабного вторгнення росії проти України постраждав 841 культурний об'єкт. Зазначимо, що кількість зруйнованих пам'яток постійно зростає.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар