Протести у Тбілісі: парламент Грузії погодив законопроєкт про «іноагентів»

13 травня юридичний комітет парламенту Грузії розглянув і підтримав закон про «іноагентів» у другому читанні. Напередодні щонайменше 200 тисяч людей взяли участь в антиурядовому протесті з вимогою відкликання цього документу.

silmedia_zgcl/QYrCGuYIR.jpeg
Протести у Грузії. Фото Суспільне

Про це повідомляють грузинські видання «Новини Грузії» та «Ехо Кавказу».

Голосування за законопроєкт про «іноагентів»

Юридичний комітет підтримав законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу» у другому читанні за 67 секунд. Представники опозиції, яких деякий час не пускали до будівлі парламенту, не встигли зайти на засідання комітету.

Голова комітету Анрі Оханашвілі заявив, що третє читання передбачає лише редакційні поправки, яких у депутатів правлячої партії не виявилося.

14 травня провладна партія «Грузинська мрія» планує розглянути й затвердити в третьому читанні законопроєкт про «іноагентів». Усі міжнародні партнери Грузії закликають Тбілісі відмовитися від затвердження документу. У Євросоюзі зазначили, що ухвалення цього закону може зупинити європейську інтеграцію Грузії (у грудні 2023 року країна стала кандидатом в члени ЄС).

Що відомо про документ

У квітні 2024 року в Грузії зареєстрували законопроєкт про «іноземних агентів», що змушує медіа й організації з часткою іноземного капіталу звітувати, а також дає право Мінʼюсту влаштовувати перевірки з подальшими штрафами. Документ порівнюють із російським законодавством про іноагентів, яке дозволяє переслідувати організації, які не подобаються владі.

Рік тому закон вже пробували ухвалити. Голосування за документ скасували через масштабні протести грузинського народу та сутички.

silmedia_zgcl/aIV9MuYIg.jpeg
Фото з відкритих джерел
«Сотні тисяч людей абсолютно справедливо назвали цей законопроєкт «російським законом». Ви називаєте цей закон європейським, у приклад наводите Францію, однак росія — головна загроза західній демократії. У нас є історичний ворог — окупант», — заявив голова політичної групи «За Грузію» Бека Лілуашвілі.

Цього разу у Тбілісі теж розпочалися мирні протести проти законопроєкту. Демонстранти вийшли на вулиці з плакатами: «Через російський закон ми втрачаємо Європу» та «Несправедливий суд, прямуй за російським військовим кораблем».

silmedia_zgcl/speuGXLSg.jpeg
Фото з відкритих джерел

Протести у Грузії

11 травня відбулась наймасштабніша акція у Грузії з метою відкликання законопроєкту про «іноземних агентів». На площі Європи зібрались 200 тисяч жителів.

silmedia_zgcl/pPLt7XLIR.jpeg

З вечора 12 травня мітингувальники розпочали ще один протест у Тбілісі. Майже усю ніч акція тривала мирно, а над ранок до парламенту прибули силовики й відтіснили протестувальників, щоб звільнити підходи до службового входу до парламенту для депутатів.

silmedia_zgcl/lZKAnuYIg.jpeg
Протести у Грузії. Фото: Суспільне
«Ми збираємося і залишаємося на ніч, бо на ранок 13 травня влада призначила комітетські слухання щодо «російського закону», щоб підготувати його до голосування у третьому читанні… Давайте разом проведемо ніч, а вранці не дозволимо депутатам «Мрії» увійти до будівлі парламенту та продовжувати діяти всупереч волі народу, Євросоюзу та Конституції», – заявили організатори мітингу.

Учасники мітингу викрикували: «Так Європі! Ні російському закону!».

silmedia_zgcl/eXIq7uLIg.png
Фото: Reuters

Студентський страйк

З понеділка студенти грузинських університетів заявляють про оголошення масштабного страйку на знак протесту проти закону про «іноземних агентів».

Студенти заявляють, що замість аудиторій стоятимуть на акції проти «російського закону».

До страйку доєднаються: Тбіліський держуніверситет ім. Джавахішвілі. Джавахішвілі, Батумський держуніверситет ім. Шота Руставелі, Університет ім. Шота Руставелі. Шота Руставелі, Університет ім. Григола Робакідзе. Григола Робакідзе, Кавказький університет, GIPA, Alte University, Держуніверситет Ілії, Університет Грузії, Georgian National University, Академія мистецтв, Аграрний університет, Вільний університет.

До студентів планує приєднатися частина професорів та викладачів.

silmedia_zgcl/X1vVVXLSR.webp
Фото: Ехо Кавказа

Нагадаємо, Грузія просить Україну видати членів уряду Саакашвілі.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар