Рекорди України та «нейтральні росіяни»: чим запам'ятався чемпіонат із тенісу

28 січня завершився чемпіонат Австралії з тенісу. Цьогоріч перемогу знову здобула спортсменка з білорусі Аріна Соболенко, яка підтримує владу Лукашенка. Також у турнірі брали участь росіяни у «нейтральному» статусі.

Ми розповідаємо чим запам'ятався чемпіонат, як українці виступили на міжнародній арені та хто з тенісисток потиснув руку росіянці після поразки.

Нейтральний статус росіян

Федерація тенісу Австралії дозволила брати участь у змаганнях гравцям з росії та білорусі. Організатори вирішили, що російські та білоруські спортсмени все ще можуть змагатися під нейтральним прапором, поки в Україні триває війна.

Посольство України негативно відреагувало на таке рішення.

«Неважливо, під яким прапором виступають гравці російської федерації. На ньому українська кров», – написало українське посольство у Twitter.

Раніше міністри спорту 25 країн-членів ЄС, а також держави з Австралії, Канади, Ісландії, Японії, Республіки Корея, Ліхтенштейну, Нової Зеландії, Норвегії, Великої Британії та США вимагали відсторонити від спортивних змагань російських спортсменів. У відповідь міжнародний олімпійський комітет зазначив, що «жоден спортсмен не повинен бути позбавлений права брати участь у змаганнях лише через його паспорт».

Росіянам можна, українцям ні. Або заборона від своїх

Міністерство молоді і спорту України заборонило національним збірним брати участь у змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з білорусі та росії. Про це йдеться в наказі № 2031 від 12 квітня 2023 року.

Федерація тенісу України виступила з проханням не забороняти українським спортсменам брати участь у змаганнях із росіянами та білорусами. Федерація зазначає, що у разі бойкоту змагань, український теніс припинить існування:

«Таке рішення призведе до руйнації українського тенісу, адже гравці з цих країн беруть участь майже у кожному змаганні. Таке рішення стане санкцією не проти агресорів, а проти українців, які кожен на своєму рівні просувають проукраїнську позицію в кожному куточку світу, де вони грають…», – зазначили у Федерації тенісу.

Чи місце російським спортсменам на змаганнях?

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповідає, чому російських спортсменів не варто допускати до участі в змаганнях.

Участь спортсменів навіть в нейтральному статусі під час агресії подасть неправильний сигнал і для російського мілітаризму, і для інших авторитарних режимів.

Робіть, що завгодно, вам це пробачать.

росіяни залякують світ ядерною зброєю та стверджують, що ведуть боротьбу з «сатанинським режимом». Їх участь у змаганнях легалізує війну в Україні та російську пропагандистську риторику – «з нами мають справу та поважають».

Нагадаємо, що резолюція Європарламенту визнає російську федерацію спонсором тероризму. І перемоги росії на змаганнях слугують підтримці терористичної активності кремля.

Змагання в Австралії у 2022 році

На минулорічних змагання Australian Open перемогла «нейтральна» спортсменка з білорусі Аріна Сабалєнка, яка активно підтримує режим самопроголошеного президента лукашенка.

Після перемоги на змаганнях тенісистка заявила: «Мені було байдуже на нейтральний статус, адже всі і так знають, що я білоруска».

На турнірі Grand Slam – Australian Open у 2022 році також виступали російські та білоруські спортсмени у нейтральному статусі.

російські вболівальники приходили на матчі з прапорами, використовували пропагандистські символи та одягали футболки із зображенням путіна.

Як українці відреагували на змагання з тенісу

Українська тенісистка Даяна Ястремська перемогла на Australian Open росіянку Вікторію Азаренко та вийшла до чвертьфіналу.

Тож поки українці раділи перемозі тенісисток, що грали з росіянками ми згадали скандал з Андруховичем та реакцію українців і подумали невже ставлення змінилося, чи ситуація інша?

Скандал з Андруховичем та реакція українців

У вересні 2022 року український поет і прозаїк Юрій Андрухович у Норвегії подискутував із російським письменником Михайлом Шишкіним про війну в Україні. Українці бурхливо відреагували на цю подію у соціальних мережах.

Письменник Богдан-Олег Горобчук згадав інтерв’ю російського письменника, де він зазначив: «Я роблю, що можу. Я можу тільки говорити та писати. У мене тепер місія: довести людству, що росіянин – це не вбився. Що російська мова – це не мова вбивць».

«Блін, це так нівелює зусилля людей, які постійно говорять закордонцям – не зводьте нас з росіянами, це тригер так робити. А потім якийсь митець виступає з росіянами і на решту дивляться як на упереджених дурачків, які самі собі проблеми вигадують», – написала у коментарях до посту поетка Вікторія Фещук.

Однак на тенісному корті теж не обійшлося без скандалів. Попри радість за українських тенісисток було те, що обурювало українців.

Українка потисла руку росіянці

20 січня 16-річна тенісистка Єлизавета Котляр потиснула руку росіянці Владі Мінчевій, якій поступилася на юніорському чемпіонаті Австралії.

Вчинок Єлизавети викликав обурення в українських вболівальників.

Батько юніорки розповів, що його доньці забракло досвіду участі у таких масштабних змаганнях.

«Лізі лише 16 років, у неї ще немає справжнього досвіду виступів на таких значних змаганнях, як турніри серії Грендслем — вершини професійного та юніорського тенісу. Тут надзвичайна атмосфера, яка сама по собі чинить неабиякий тиск на спортсменів. На початку кар'єри важко з таким впоратися і не нервувати», — заявив Костянтин Котляр.

У Федерації тенісу назвали дії спортсменки «помилкою» та наголосили, що підтримують спільну позицію українських тенісистів не проводити рукостискання з представниками країн-агресорів.

Українські тенісистки, що брали участь в австралійських змаганнях

На австралійських змаганнях у 2024 році зіграли сім українських тенісисток.

Еліна Світоліна, Ангеліна Калініна, Леся Цуренко та Марта Костюк пройшли безпосередньо до основи завдяки своїм позиціям у топ-100 світового рейтингу. Даяна Ястремська, Дар'я Снігур та Юлія Стародубцева потрапили на турнір через кваліфікацію.

Спорт — не поза політикою

У 1916 році у Берліні мали відбутися Олімпійські ігри, проте через війну їх не провели. Після цього німецьких спортсменів не допускали до спортивних змагань. Олімпіада повернулася до Німеччини аж у 1936 року, де Берлін знову отримав шанс провести змагання.

У 1949 році розпочалась «проблема двох Китаїв». На Тайвані утворили уряд Китайської Республіки Чан Кай Ши.

Обидві китайські республіки проголосили доктрину єдиного Китаю.

Політика єдиного Китаю – принцип, згідно з яким існує тільки одна китайська держава, що складається з материкового Китаю, Гонконгу, Макао і Тайваню. Його використовують КНР і Китайська Республіка. Але Пекін і Тайбей по-різному його трактують, претендуючи бути єдиним представником китайської нації та держави.

У 1956 році до змагань допустили команду комуністичного Китаю. Пекін почав тиснути на Міжнародний олімпійський комітет із вимогою анулювати заявку Тайваню. У відповідь, їм заявили, що олімпіади проходять без політики, а комуністи оголосили бойкот змаганням.

Бойкот комуністичного Китаю Олімпіади в Мельбурні дав фору Тайваню, спортсмени якого виступали від імені всього Китаю майже два десятиліття.

У 2024 році Олімпійський комітет дозволив білоруським та російським спортсменам виступати під нейтральними прапорами.


Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"