«Смак свободи» — огляд на фільм про високу українську кухню

7 березня в український прокат вийшов художній фільм «Смак свободи». Встигніть переглянути стрічку у кінотеатрах до 20 березня 2024 року.

Фільм "Смак свободи"
Комедія «Смак свободи»

Передісторія

Ідея створення фільму «Смак свободи» виникла, коли команда працювала над зйомками стрічки «Інший Франко» про сина Івана Франка — Петра. Його дружина Ольга була авторкою першої української кулінарної книги з рецептами здорового харчування. Вона стверджувала що українська кухня може бути різноманітною, витонченою і високою. Свою книжку про кулінарію «Першою українською загальнопрактичною кухнею» Ольга Франко видала сто років тому. За сюжетом фільму молода дівчина Варя знайшла її книжку з рецептами і почала дивувати всіх навколо своїми стравами.

silmedia_zgcl/1QC7VT0Sg.png
Варя із книгою Ольги Франко

Історія про українську Попелюшку

Глядачі побачать два жіночі образи з різницею у сто років. Ольга та Варя мали однакові мрії та прагнення — зробити щось нове та потрібне, створювати, а не споживати, показати різноманіття та універсальність української кухні та зробити людей щасливішими.

Фільм починається з банальної, на перший погляд, сцени. Дівчина Варя працює в придорожньому кафе та мріє стати шеф-кухарем одного з кращих європейських ресторанів. Вона готує яйця-пашот, проте два далекобійники не вподобали «страву як в американському кіно». Саме тому, Варя вирішила змінити своє життя, і як це часто буває у фільмах, залишає все та переїжджає до великого міста в пошуках кращої долі.

silmedia_zgcl/NWISVTASg.png
Кадр із фільму

Знову не нова ідея: Варя мріяла легко підкорити Львів, але реальність була зовсім іншою. Їй доводиться жити у старій квартирі, де працює лише кілька лампочок та погано відкриваються вікна. Її не беруть на роботу без досвіду в найкращі європейські ресторани. І в один з відчайдушних моментів вона знаходить книгу Ольги Франко, що додає їй сил.

Як в казці, Варя швидко стає су-шефом в одному з провідних ресторанів Львова, на неї чекає нелегкий період адаптації. Їй доведеться завоювати довіру працівників, розібратися у своїх інтересах і почуттях та розплачуватися за брехню.

silmedia_zgcl/4tmDVT0Ig.webp
Презентація фільму «Смак свободи»

Не менш казковий фінал фільму: світ Варі перевертається з ніг на голову. У неї з'являється нова мрія, і о диво, всі навколо допомогли її втілити.

Гра акторів

Головну героїню Варю зіграла українська акторка Ірина Кудашова відома за ролями в серіалі «Школа» та фільмах «Мій Дідусь – Дід Мороз», «Інший Франко», «В чорній, чорній кімнаті». На екрані у цьому фільмі Ірина часто переграє та є недостатньо переконливою у драматичних сценах. У моменти відчаю їй дуже важко співпереживати. Зокрема, коли Варя бачить перед собою Ольгу Франко, акторці не вдалося передати емоції здивування.

silmedia_zgcl/llWoZoAIR.jpeg
Кадр із фільму

Ольгу Франко на екрані втілила відома актриса Ірма Вітовська. Вона передала витончений образ кулінарки та стала надійною порадницею для головної героїні протягом усього фільму. Ірма Вітовська була абсолютно органічною у найфантастичніших обставинах.

silmedia_zgcl/YMEp7oAIR.jpeg
Ірма Вітовська в ролі Ольги Франко. Кадр із фільму

У стрічці «Смак свободи» також знялися Римма Зюбіна, Костянтин Темляк, Томаш Собчак та інші. Зазначимо, що фільм створили до початку повномасштабного вторгнення. Роль кухаря Філа на екрані втілив актор Паша Лі, якого у 2022 році розстріляли окупанти в Ірпені.

silmedia_zgcl/1UUynT0IR.jpeg
Паша Лі у ролі кухаря

У фільмі чимало зіркових гостей. На екранах можна побачити Віталія Гордієнка (автор YouTube-каналу «Загін кіноманів»), блогерку Вікторію Маремуху, шефа Алекса Якутова, модель Аллу Костромічову, співачку Джамалу у ролі самої себе. Для стрічки вона випустила саундтрек під назвою «Сила».

Кліп на пісню «Сила»

Особливості фільму

У фільмі багато далеких планів. Таким чином, у стрічці можна поглянути на краєвиди Львова з висоти пташиного польоту, або на маленьке містечко, де народилася Варя. Також у стрічці детально показують процес готування їжі та дають можливість відчути через екран приготовані страви. Багато яскравих кольорів і звучання класичної музики створюють казковий ефект. Не зважаючи на банальний сюжет цей фільм можна розбирати на цитати. Головні герої використовують філософські фрази у різних напружених ситуаціях.

«Скажи мені, що ти їси і я скажу, хто ти», — головна героїня Варя.
silmedia_zgcl/a4KlNo0Sg.webp

Українська кухня або ж європейська

Головна героїня на початку фільму вважає українську кухню не витонченою та готує лише європейські страви. З часом вона дізнається, що найпростіший борщ може бути унікальним та вишуканим. У цьому полягала ідея стрічки: показати глядачам всі особливості українських страв.

silmedia_zgcl/EiQVDT0SR.jpeg
Варя в європейському ресторані

Насправді у фільмі про українську їжу не вистачає саме українського. Зі стародавньої кухні нам показали лише процес готування галицького борщу. На екрані частіше з'являються яйця-пашот, та тільки побічно згадуються різні страви з кулінарної книги Ольги Франко, а їх чимало (андрути, вергуни, жабки, салатки, фіалковий сік, амоняки).

Фемінізм

Мама Варі на початку фільму переконана, що її донька повинна вийти заміж за Стасіка та готувати смачні страви тільки йому. Головна героїня, ж навпаки, мріє «не жити в болоті», а здобути успіх самостійно. Для цього Варя тяжко працює, живе в нестабільних умовах та віддаляється від близьких.

Натомість головну героїню постійно підтримують сильні жінки. Це і Ольга Франко із минулого, яка створила унікальні українські страви, і навіть жінка з якою Варя на початку билась за книгу. Попри фантастичний сюжет образ сильних жінок демонструється протягом усього фільму.

silmedia_zgcl/qajg4TAIR.jpeg
Варя та Леся, помічниці шеф-кухаря. Кадр із фільму

У новій картині «Смак свободи» є багато недоліків, проте ця історія перетворює українську кухню на елемент ідентичності, змушує цінувати минуле. Цей легкий розважальний фільм варто переглянути хоча б один раз, щоб дізнатися більше про Ольгу Франко та кулінарні традиції української кухні.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Культура"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар