Ткаченко йде у відставку: чим запам'ятається колишній Міністр культури

Пізно ввечері 20 липня Міністр культури Олександр Такаченко написав на своїй сторінці, що йде у відставку. Цьому передувало чимало скандалів, однак останньою краплею стало багатомільйонне фінансування державою кіноіндустрії, яке українці вважають недоцільним в умовах боротьби з повномасштабним вторгненням Росії.

silmedia_zgcl/IU-a1qC4R.jpeg

У звернення до українців 20 липня Володимир Зеленський наголосив, що кожен проєкт, який можна реалізувати коштом позабюджетних ресурсів, має бути реалізований саме так.

«Музеї, культурні центри, символи, серіали – все це важливе, але зараз інші пріоритети. Знаходьте позабюджетні кошти. Не державні. Отже, я запропонував главі уряду два кроки. Перший – знайти позабюджетні кошти на проєкти, які справді потрібні зараз. У світі є люди, котрі можуть допомогти», — сказав Президент.

Також він повідомив, що попросив прем'єр-міністра розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики України.

Після цього Міністр культури Олександр Ткаченко написав заяву про відставку, за його словами, «через хвилю непорозуміння щодо важливості культури під час війни». Заява президента його здивувала.

«І приватні, і бюджетні кошти під час війни на культуру не менш важливі, ніж на дрони, тому що культура це щит нашої ідентичності і наших кордонів. І це принципова моя позиція проти інших», — додав він.

«СМТ Інгулець»

silmedia_zgcl/1kxoJqj4g.jpeg

Цьому передував скандал довкола зйомок комедійного серіалу під робочою назвою «СМТ Інгулець». На це планували витратити 33 мільйони бюджетних коштів.

За сюжетом два талановиті айтішники біжать з фронтового Харкова і, дорогою до Львова, опиняються в Кіровоградській області у смт Інгулець, де всім керує фермер Олексій Паровоз на прізвисько Батя. Програмістів записують у місцеву самооборону та призначають чергувати на місцевий блокпост і час від часу працювати на фермі.

Багатьох українців така сюжетна лінія обурила.

«Два талановитих айтішніка Максим та Данило не втікають з фронтового Харкова — так мав би виглядати перший рядок синопсису серіалу, який теоретично міг би бути корисним. Все інше від лукавого. Ухилянти цього, втім, не зрозуміють. Вони і в кіно закладають патерни негідної поведінки За наші з вами гроші», написав журналіст, історик та військовий Вахтанг Кіпіані.
«Яким чином перемоги нам допоможе черговий серіал про "героя оборони" смт Інгулець Поворознюка. Звісно він не лох якийсь, щоб витрачати на це власні кошти, тому це буде серіал знятий за бюджетні кошти, яких би вистачило на 385 "Мавіків 3" для фронту. Мабуть, в цьому шедеврі, який склепають на швидку руку, буде героїчне рейдерство, кримінал, крадіжки в держави, бо "це ж не в людей" і не рахується, а ще легендарне "Вова, ї**ш їх, бл***". Чи потрібен український культурний продукт? Так! Чи має держава підтримувати культуру? По можливості так, бо часи складні. Чи потрібне країні це? Точно ні!», — написала депутатка Марія Іонова.

На думку самого Ткаченка, нині держава може витратити на кіно близько 400 млн грн.

Загадковий тризуб

silmedia_zgcl/tmeKAqC4g.png

Однак серіал — далеко не перший зашквар міністра.

Напередодні Дня Незалежності України минулого року у Мінкульті, за порадою креативного агентства Banda Agency, запропонували громадянам новий жест для вітання на свято – долоня із загнутим безіменним пальцем.

Такий жест мав символізувати тризуб. Після обурення суспільства через сексуальний підтекст жесту агенція попросила вибачення.

Захист Булгакова в Києві

silmedia_zgcl/ox4b0qjVg.jpeg

2 вересня 2022 року Ткаченко розкритикував вимогу Національної спілки письменників закрити музей російського письменника у столиці:

«Чим завадив музей Спілці письменників – не знаю. Булгаков киянин. Так, у нього були в деяких його творах, художніх, підкреслюю, творах, репліки певних героїв щодо визвольних змагань України на початку 20-го століття».

Довженко-Центр

silmedia_zgcl/jwtLA3CVg.jpeg

У 2022 році Мінкульт передало Довженко-Центр у пряме підпорядкування Державному агентству України з питань кіно (Держкіно), яке через два місяці видало указ про «реорганізацію» установи.

У Довженко-Центрі заявили, що таке рішення призведе до ліквідації національного кіноархіву.

Тоді на сайті Кабміну також з’явилася петиція про скасування такого рішення, яка набрала необхідну кількість голосів. Проте, ситуація досі не вирішена.

Про пушкіна в Україні

В інтерв’ю для видання НВ міністр культури прокоментував процес перейменування топонімів на честь російського поета пушкіна:

«У деяких містах, де той самий Пушкін жив і багато працював, як наприклад, в Одесі, то логічно, що там може залишитися якась вулиця Пушкіна. Але в містах, які ніколи не мали щастя вітати Олександра Сергійовича, навряд чи це варто».

Конфлікт з добровольчим батальйоном

У березні цього року Ткаченко потрапив у скандал з лідером добровольчого батальйону «Братство» Дмитром Корчинським. Останній заявляв, що міністр культури не дозволив відспівати в Успенському соборі Києво-Печерської лаври чотирьох бійців диверсійної групи, які загинули на кордоні з Брянською областю рф. У Мінкульті заявили, що з таким проханням ніхто не звертався і відмови щодо відспівування вони не надавали.

«МКІП може погоджувати або не погоджувати служіння в храмі за зверненням релігійної громади. Станом на 23:50 6 березня до МКІП не було звернень від ПЦУ або будь-якої іншої релігійної громади. Відповідно до цього жодних відмов чи погоджень МКІП не надавало», — йдеться в заяві.

«Дубінський — талановита людина»

silmedia_zgcl/Rvkh13jVg.png

В інтерв'ю BBC міністр Ткаченко зазначив, що ситуація щодо Олександра Дубінського викликає у нього «складні почуття», а самого депутата він вважає талановитою людиною.

«Як би ми до нього не ставилися, але талант у нього є. Але з іншого боку, історія з розмовами з приводу американських виборів і так далі, на мій погляд, була досить спірною. Чи є виправданими санкції через це? Мені важко щось сказати», ㅡ зазначив міністр.

Окрім того, на думку Ткаченка, Олександр Дубінський не є так званим «елементом російської мережі дезінформації». Про це, обґрунтовуючи введення санкцій проти Дубінського, заявило Міністерство фінансів США.

«Знаючи Олександра і його погляди… Не думаю», ㅡ прокоментував Ткаченко.

Численні петиції

7 березня на сайті звернень до Кабміну з'явилася перша петиція про відставку Ткаченка. Станом на ранок 2 червня вона набрала 25 224 голоси. Тоді прем'єр-міністр Денис Шмигаль відповів, що чітких підстав для ініціювання звільнення міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка немає.

21 червня на сайті Кабміну зареєстрували другу петицію за відставку міністра культури. Додали сприяння злочинному рішенню щодо реорганізації «Довженко-центру». На момент подання Ткаченка у відставку вона набрала майже 14 тисяч підписів.

Раніше ми писали, що вибрала росію — українська акторка більше не гратиме в серіалі «Будиночок на щастя».

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Валерія Литвин

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар