Транспортування російського газу через Україну в часи війни: чи можлива нова угода

24 січня в Ужгороді пройшла зустріч українського прем'єр-міністра Дениса Шмигаля зі словацьким прем'єр-міністром Робертом Фіцо. Опісля у виданні Bloomberg з'явився матеріал про те, що Україна готова дозволити транспортувати російський природній газ після закінчення цього року, коли закінчиться угода на транзит.

silmedia_zgcl/OyB6UmpIg.jpeg
«Виникла домовленість про те, що транзит російського газу через Україну, ймовірно, продовжиться, і це чудова новина», — сказав Фіцо у відеопості у Facebook після зустрічі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем в Ужгороді.

Пресслужба Шмигаля не відповіла на запит, надісланий у неробочий час. У «Газпромі» від коментарів відмовилися. Нафтогаз України також не коментував, оскільки не був на засіданні.

Натомість у Facebook Денис Шмигаль написав, що відповідно до підписаної зі Словаччиною заяви про співпрацю, Словацька Республіка підтримуватиме Україну на шляху до європейської інтеграції, з повагою ставитиметься до кордонів країни, розвиватиме військову співпрацю на комерційній основі та підтримуватиме Формулу Миру В. Зеленського.

silmedia_zgcl/R-ItUmpIg.jpeg
Фото зі сторінки Дениса Шмигаля

Про цьому ужгородський журналіст Віталій Глагола перед подією повідомив, що Роберт Фіцо не буде спілкуватись з українськими журналістами і відповідати на їх питання. З ним приїхали тільки кілька словацьких ЗМІ, а інших до Фіцо не підпускають.

silmedia_zgcl/x3LBsmpSg.png

То що по російському газу?

Поки що офіційного коментаря від українців немає. Однак ми знаємо, що газова угода про транспортування російського газу через територію України закінчується 30 грудня 2024 року.

Поточну угоду на транзит газу підписали у грудні 2019 році. Відповідно до угоди «Газпром» мав постачати щонайменше 65 млрд кубометрів газу у 2020 році та 40 млрд кубометрів газу на рік у період з 2021 до 2024 року українським газопроводом.

У 2019 делегація ЄС виступила посередником у тристоронніх переговорах із росією та Україною.

Нині все більше країн відмовляються від російського газу.

Словацький прем'єр-міністр та проросійські погляди

Такі заяви про угоди, пов'язані з росією, від Роберта Фіцо не дивують, зважаючи на його проросійські погляди та дружні стосунки з путіним, про які розповідає словацький прем'єр-міністр.

silmedia_zgcl/tqwyympIR.jpeg

У своїх промовах Фіцо неодноразово наголошував, що Україна має поступитися росії своїми територіями та що в Україні немає війни, й у столиці люди займаються звичними справами.

«Ви справді думаєте, що в Києві війна? Ви ж не серйозно, я сподіваюся... Там абсолютно нормальне життя», — таку відповідь Фіцо дав на запитання про те, чому не хоче їхати на зустріч зі Шмигалем до Києва, де може побачити наслідки війни.

До того ж Фіцо говорив, що блокуватиме вступ України до НАТО, аби не спровокувати початку Третьої світової війни.

Політична кар'єра нового-старого прем'єра

Роберт Фіцо уже двічі очолював словацький уряд. Однак у 2018 році був змушений піти у відставку через хвилю масових протестів, приводом для яких стало вбивство Яна Кучака, молодого журналіста-розслідувача.

silmedia_zgcl/9y5NsmtIR.jpeg

У березні ЄС опублікував результати опитування, які показують, що 44 % словаків вважають, що українські біженці роблять їхню країну гіршою для життя. А 57 % вважають, що українці завдають шкоди словацькій економіці.

Така риторика словаків пов'язана із публічними висловлюваннями Фіцо. Так, він порівнював німецькі війська НАТО з нацистами та обіцяв перекрити потік боєприпасів в Україну. До того ж постачання зброї політик подає як те, що Словаччину втягнули у війну, а вступ України до НАТО буде початком Третьої світової війни.

Однак у жовтні 2023 року Роберт Фіцо знову став прем'єр-міністром.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Ткаченко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар