Удари по хуситах та блокада суден: що відбувається в Червоному морі

Вночі 12 січня 2024 року Збройні сили США та Великобританії вдарили по військових об'єктах хуситів у Ємені. З листопада хуситське ополчення блокує судноплавство в Червоному морі та атакує торгові кораблі, які нібито мають зв'язки з Ізраїлем.

Розбираємося, що відбувається на Близькому Сході, як розвивається конфлікт та які країни намагаються його врегулювати.

silmedia_zgcl/xKvumz5Ig.jpeg
Американська військова. Фото: АР

Про удари повідомили у Білому Домі.

Удари по хуситах

Сполучені Штати Америки та Великобританія за підтримки Австралії, Бахрейну, Канади й Нідерландів «успішно завдали ударів по низці обʼєктів у Ємені.

Сили США та Великобританії вдарили по понад 60 цілях у 16 місцях розташування хуситів у Ємені. Військові атакували радарні системи, системи протиповітряної оборони, а також місця зберігання і запуску дронів, крилатих і балістичних ракет.

silmedia_zgcl/rGuCRkcIR.jpeg
Фото: CNN

Це перші удари по хуситах відтоді, як вони почали атакувати міжнародне судноплавство в Червоному морі 2023 року.

Коаліція країн, створена для захисту судноплавства в Червоному морі від єменських хуситів, назвала удари законною самообороною.

silmedia_zgcl/WZ0Jzk5SR.jpeg
Фото: aljazeera.com
«Ці цілеспрямовані удари є чітким сигналом того, що Сполучені Штати та наші партнери не потерплять нападів на наш персонал і не дозволять ворожим діячам поставити під загрозу свободу судноплавства на одному з найважливіших комерційних маршрутів у світі. Я без вагань спрямую подальші заходи для захисту наших людей і вільного потоку міжнародної торгівлі, якщо це буде необхідно», – заявив президент США.
silmedia_zgcl/RVIegkcIg.jpeg
Фото: Sky News

Прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак також підтвердив, що Збройні сили його країни завдали «цілеспрямованих ударів по військових об'єктах» хуситів у Ємені.

Лідер хуситів Наср Алдін Амер прокоментував удари:

«Жорстока агресія проти нашої країни, за яку вони заплатять абсолютно і без вагань, і ми не відступимо від нашої позиції підтримки палестинського народу, якою б не була ціна», — заявив він.

Блокада Червоного моря

Хусити – терористичне угруповання, яке підтримує Іран. Воно контролює більшу частину Ємену. З листопада 2023 року хусити блокують судноплавство в Червоному морі. Вони атакують торгові судна, які нібито мають зв'язки з Ізраїлем. Хусити заявляють, що таким чином ведуть війну проти Ізраїлю і допомагають боротьбі палестинського угруповання ХАМАС.

silmedia_zgcl/pM52kz5Sg.jpeg
Хусити захоплюють судно. Фото: EPA/UPG

Через Червоне море щорічно перевозять приблизно 250 млн тонн нафти й нафтопродуктів, значну частину — з країн Близького Сходу до Європи.

Спершу хусити атакували вантажне судно Galaxy Leader і взяли заручників.

12 грудня з території Ємену запустили балістичну ракету, яка влучила в хімічний танкер «Стринда» під прапором Норвегії. 3 грудня під обстрілом опинився американський есмінець «Карні» та кілька цивільних суден. Через небезпеку найбільший контейнерний перевізник світу данський Maersk зупинив перевезення Червоним морем.

silmedia_zgcl/mTU0zk5SR.jpeg

Понад 50 країн постраждали від 27 атак на міжнародне судноплавство. Екіпажі з понад 20 країн зазнавали погроз або були взяті в заручники.

Операція проти хуситів

19 грудня 2023 року США розпочали операцію Prosperity Guardian проти хуситів у морі. До операції доєдналися понад 20 країн. Серед них: Британія, Бахрейн, Канада, Франція, Данія та інші.

США і Британія мають кораблі та авіацію, які можна використати проти хуситів. Данія та Греція пообіцяли надіслати на допомогу по одному фрегату.

silmedia_zgcl/0cbqzkcIR.jpeg
Британський та американський військові кораблі. Фото: USN

Термінове засідання Ради безпеки ООН

12 січня росіяни скликають термінове засідання Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй через удари по Ємену. На зібранні обговорюватимуть ситуацію на Близькому Сході, включно з палестинським питанням, після чого представники рф проведуть брифінг щодо хуситів.

10 січня 2024 року Рада безпеки ООН схвалила резолюцію, яка вимагає від хуситів негайно припинити напади на судна та прямо засудила Іран, як постачальника зброї.

Нагадаємо, у світі зупиняють польоти літаків Boeing 737 MAX 9.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар