Як ветеран Олег Касьян відкрив капсульний готель у Запоріжжі

Олег Касьян — ветеран АТО, який відкрив капсульний готель у Запоріжжі за допомогою гранту. Він один із перших подав заявку на програму «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» від Міністерства економіки України.

silmedia_zgcl/0QpE3vqIg.jpeg

Олег отримав грант минулого літа та започаткував бізнес першого грудня 2023 року. Відкрити готель чи кафе — це його прагнення з дитинства.

«Я підприємець вже 10 років. До цього займався будівництвом та комерційною нерухомістю, ремонтом та будуванням. Проте в мене була дитяча мрія — мати свій готель чи кафе. Спочатку прочитав інформацію в Дії про гранти. Подумав, що лише спробую. У результаті все вийшло, мені підтвердили бізнес план, а через три місяці дали грант. Та коли почав реалізувати проект, зрозумів, що не вистачає коштів. Доклав 300 тис. своїх до 700 тис. грантових. Довелося партнерів запросити. Завдяки цьому через пів року у мене з’явилося кафе з капсульним готелем та сауною», — повідомив пан Олег.

З персоналу в готелі працюють двоє кухарів та прибиральниць, три офіціанти та два адміністратори. Коли бізнес на прифронтовій зоні, то знайти персонал можливо, бо людей мало та роботи в місті не так багато.

«До змін на ринку я адаптуюся важко, бо у Запоріжжі людей стає все менше та менше, тож доводиться оптимізуватися, багато яких задач беру на себе. Щоб максимально рятувати бізнес багато чого додатково роблю сам, а когось доводиться звільняти, щоб заощаджувати на зарплаті. Важкі часи, але все одно виживаємо».

Чому капсульний готель

«Мені подобаються традиційні бізнеси. Я вважаю, що ресторани, готелі — це основа. Вони будуть працювати у всі часи. Якщо в цьому розібратися, то ти можеш заробляти гроші, бо це не бізнеси на трендах, а класика, яка в будь-який час актуальна».

Концепцію капсульних готелів винайшли у Японії. Перший у світі такий готель Capsule Inn Osaka відкрився в 1979 році в районі Умеда в штаті Осака, Японія за проектом Кішо Курокава. Кімнати в капсульних готелях — це кабінки розміром приблизно 2 × 1 × 1,25 м. У них комфортно спати, дивитися телевізор або читати. Зазвичай багаж зберігається у шафці неподалік від капсули, а туалети та душі розташовані окремо та є загальними. Система капсульних готелів популярна в Японії, через втомлених офісних працівників, які не хочуть пізно ввечері їхати додому, та потім зранку знову повертатися до місця роботи.

«Ідея у мене така як в Японії. Капсульний готель, що інтегрований разом з кафе та сауною в Україні мій один. Ще він знаходиться в парку, де гарне місце для прогулянок», — зазначив пан Олег.

Олег вирішив відкрити капсульний готель, адже це щось нове на на ринку готельних бізнесів, і така стратегія спроможна конкурувати:

«Також у мене є філософія, що для щастя багато не потрібно. Та я люблю максимально корисне використання площі. На мою думку, мінімум простору — максимум користі. Тож я вирішив спробувати таке щось незвичне, як капсульні готелі. Вони вже доволі популярні в Азії та Європі. У них цей бізнес розвинений, тож я розумію, що рано чи пізно в нас теж це буде звичною справою. Тому я думаю такий бізнес — це мінімальні ризики. Таким чином з мінімальними вкладами можна зробити прибуткову справу».
silmedia_zgcl/vYJc6v3SR.jpeg

У готелі є 22 спальні капсули, замовлені з Китаю. Капсула відчиняється завдяки картці. У кожній “кімнаті” 8 режимів виду світла та 6 видів вентиляції.

У капсульних готелях важлива тиша, тож кожному гостю дають навушники та є телевізор. Перед відкриттям Олег жив у своєму готелі та активно відмічав всі переваги та усував недоліки, щоб розуміти, як гостям буде комфортніше.

silmedia_zgcl/HA526DqSg.jpeg

Про грант

Олег скористався програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей». Щоб подати заявку на цей грант потрібно зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина за допомогою BankID або електронного підпису, заповнити онлайн-заяву та підписати її електронно.

Далі державний центр зайнятості розгляне заявку протягом 10 робочих днів після завершення кінцевого строку подання заявок на грант. І якщо Державний центр зайнятості схвалить заявку, то потрібно звернутися до Ощадбанку протягом 20 робочих днів для відкриття рахунку та укладення угоди на отримання мікрогранту.

Кошти можна витратити на:

  • меблі, обладнання та транспортні засоби для комерційного використання;
  • ліцензійне програмне забезпечення (до 50% коштів);
  • сировину, матеріали, товари та послуги, необхідні для реалізації бізнес-плану, а також на тварин або саджанці для створення ферм (до 70% коштів);
  • послуги з маркетингу та реклами (до 10% коштів);
  • оренду нежитлових приміщень або землі для комерційних і виробничих цілей (до 25% коштів);
  • оренду обладнання (до 30% коштів);
  • лізинг обладнання, крім власних транспортних засобів (до 50% коштів);
  • придбання франшизи.

Після отримання гранту потрібно створити кількість робочих місць, що відповідає розміру гранту, провадити діяльність не менше 3 років і сплачувати податки.

Розмір гранту може бути:

  • До 250 тис грн — подати заяву можуть і ветерани, і члени їх сімʼї. Отримувач гранту повинен створити 1 робоче місце.
  • До 500 тис грн — подати заяву можуть і ветерани, і члени їх сімʼї. Отримувач гранту має створити 2 робочі місця.
  • До 1 млн грн — подати заяву може ветеран, який зареєстрований як ФОП від 3 років. Програма покриває 70% вартості проєкту. Отримувач гранту має створити 4 робочі місця.
«Я написав бізнес план, але найващим виявилося його презентувати. Не важко все правильно розписати, а важко на практиці протягом години багатьом людям пояснити концепцію своєї ідеї», — розповів пан Олег.

Популярність бізнес став отримувати швидко, місцеве телебачення зробило сюжет про нього та відео в ТікТоці набирали сотні тисяч переглядів.

Військовий досвід

Військовий досвід може бути корисним для різних справ.

«Якщо психіка витримує під час бойових дій, я це називаю формат пружини, то вона потім буде розтискатисч. Багато чув історій, що показують, як бойовий досвід може і зламати людину, і загартувати та дати поштовх після служби, що покаже траєкторію дій, стратегічне мислення. Для мене це те, що не ламає — дає енергію».

Поради від пана Олега

Спочатку Олег плідно працював без вихідних від ранку до ночі. Він впевнений, що якщо ти справді любиш свою роботу, то такий режим тільки у задоволення.

Олег вважає, що отримав посттравматичний ріст, це позитивні зміни, що відбуваються з особою після потенційно травматичних подій. І це допомогло йому йти до своєї цілі.

Також Олег радить кожного дня вивчати нові аспекти ведення бізнесу, щоб завжди зростати, вдосконалювати рівень знань та навичок. До того ж корисно було б знайти наставника, адже це допоможе краще розібратися та досягти успіху.

Крім того можна об’єднатися з бізнес-партнером, який хоче допомогти ветерану з фінансуванням та об’єднатися.

Коли готель тільки почав працювати, в коментарях ТікТоку Олегу писали: «Та нащо воно потрібно в Запоріжжі?», «Аби нічого в тебе не вийшло». Проте чоловік впевнений, що потрібно пробувати та краще діяти, ніж не діяти, навіть коли досвід буде негативним.

«Проблем багато. Будь-який підприємець мене зрозуміє. Найбільша перешкода — це непрацююча економіка в прифронтовому місті. Вижити в такій ситуації вже подвиг», — зазначив пан Олег.

Ведення бізнесу для Олега було справжньою реабілітацією. Він вважає, що натхненна праця дуже корисна для відновлення ветерану.

«Капсульний готель та кафе мене психологічно врятували, коли я прийшов з армії, такий вид праці дав мені енергію. Якби був просто найманим працівником, то я б можливо мав алкогольну залежність, мало енергії та мотивації працювати. Сам факт того, що ти підприємець та працюєш сам на себе не давало розслабитися. Найкраща реабілітація — це мати свою підприємницьку діяльність. Я розумів як це працює: я хочу бути прикладом для ветеранів та показувати: мати свій бізнес — один з найкращих методів психологічного відновлення. Я розумів, що мені потрібно власним прикладом це демонструвати, тож вирішив реалізувати свій проєкт. На базі цього я створив свій майстер клас, де в містах України розповідаю про ідеї, психологічну концепцію, реабілітацію, мету. На мою думку, якщо людина має чітку ціль, то в неї навіть покращується імунітет», — поділився пан Олег.

Олега мотивує те, що свій бізнес — твоя ідея і ніхто крім тебе цим займатися не буде. Також він вважає, коли ти почав це, то потрібно завжди йти до кінця. Бізнес для нього — це творчість, яку він реалізує.

«Спершу, коли ти переходиш від найманої праці до бізнесу, це дуже приємне почуття: ти сам заробив свої гроші, наймаєш людей та сам реалізувався, всім керуєш», — зазначив пан Олег.

Також Олег активно займається спортом, бере участь у змаганнях. Він активно пропагує здоровий спосіб життя, адже розвиток власної справи у поєднанні із спортом — це найкращий спосіб реабілітуватися.

silmedia_zgcl/y_m06v3IR.jpeg
Олег Касьян
«Я зрозумів, що потрібно вести здоровий спосіб життя, адже коли ти не маєш шкідливих звичок, як, наприклад, вживання алкоголю чи куріння, а натомість займаєшся спортом, через те, що бізнес дуже важка та конкурентна діяльність. Щоб у цьому вижити потрібно бути максимально енергійним та зібраним. Мати хорошу фізичну й інтелектуальну форму, та аби це все було потрібно вести здоровий спосіб життя і не мати жодних залежностей. Бо залежність забирає енергію, а коли немає енергії, то ти не можеш щось створити, ухвалювати правильні рішення, розвиватися, вдосконалюватися і тому подібне. Мій рецепт успіху — здоровий спосіб життя та справа, яка тебе надихає», — розповів пан Олег.

На думку Олега, перед тим, як займатися власною справою, ви маєте позбутися залежностей, пройти реабілітацію та відновитися.

«Бізнес дуже конкурентне середовище, та через будь-які залежності перші ж труднощі тебе зламають та стане ще гірше ніж було. І до проблем зі здоров’ям та залежністю додадуться втрати грошей та розчарування. Бізнес потрібно створювати, коли ти повністю готовий», — наголосив пан Олег.

У майбутньому Олег буде розвивати франшизу таких готелів у інших містах. Також на базі свого готелю зробить клуб ветеранів, де кожен може спілкуватися один з одним та підтримувати.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Інтервʼю"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар