Пошкоджені будинки Києва: не всім пощастило відновитися

Наразі у Києві до плану робіт внесено 1058 багатоквартирних будинків. Люди змушені довго чекати на повернення до своєї оселі через низку причин. Намагаємось розібратися чому нині здається, що відновлення зруйнованих внаслідок російських обстрілів будинків йде повільнішими темпами, ніж у 2022 році та чи так це насправді.

silmedia_zgcl/5wrKytCSg.jpeg

Невідновлений будинок у Дніпровському районі

13 грудня 2023 року уламки російської балістичної ракети пошкодили будинок на Остафія Дашкевича, 4а.

silmedia_zgcl/DvFTspjSg.jpeg
Зображення з сайту Рубрика. На фото: Найбільше постраждали перший та другий під'їзди будинку, 13 грудня 2023 року. Фото Миколи Тимченка

Мешканцям багатоповерхівки фахівці будівельної лабораторії Комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація» склали акт технічного обстеження про категорію пошкоджень будівлі. Проте акт мав невідповідності, тож навесні зробили новий інструментальний акт обстеження.

У лютому мешканцям 49 квартир Товариство Червоного Хреста встановило вікна. Та весною місцевий депутат Київської міської ради від округу № 46 Тарас Криворучко виплатив по 4-5 тисяч кожному мешканцю з власного депутатського бюджету. Очільниця ініціативної групи цього будинку Олена Устінова каже, що мешканці змушені відновлювати своє житло самі власним коштом.

silmedia_zgcl/_8dfypCSR.jpeg
«Ті кошти, що були виділені єВідновленням, не покрили і 10 частини розрух, які відбулися в квартирах. Зовсім немає відновлення будинку, несучих стін, укріплення даху. Ми неодноразово зверталися до Верховної Ради, президента України, київміськадмінстрації, райдержадміністрації нашого Дніпровського району, але приходить інформація, що кошти на відновлення були виділені в квітні місяці цього року та у нас є «Житлобудінвест» — підрядник, але будь-яких робіт з відновлення не ведеться. І ми досі без газопостачання та маємо не відремонтований ліфт. Також звернулися до керівництва країни, щоб нам зменшили обмеження з вимкнення світла, бо всі ми на ньому зараз. За допомогою електричних приладів готуємо їжу», — розповіла пані Олена.
silmedia_zgcl/dcOyytjSR.jpeg

Згідно з висновками інструментального акту з обстеження будівлі, якщо до кінця цього року, а саме з вересня, не буде проведено ремонтних робіт, то почнуться незворотні процеси у бетоні будівлі.

«З технічної безпеки такі роботи потрібно проводити за відповідних погодних умов. Якщо вони почнуть робити відновлення наступної весни: укріплювати та відновлювати стіни, то потрібно проводити ще одну інструментальну експертизу, яка буде оцінювати ступінь пошкоджень та робити прогнози з урахуванням того, як будуть руйнуватися стіни в зв'язку з перепадом температур», — повідомила пані Олена.
silmedia_zgcl/yC8wypjIg.jpeg

Мешканці власним коштом ремонтують свої домівки. Гроші єВідновлення в Дії виплатили лише людям, які потребували до 100 тисяч гривень.

«У моїй оселі порахували, що треба багато чого змінити, але дали 60 тисяч. Цього вистачило тільки на вхідні і міжкімнатні двері. На все інше не було достатньо грошей, бо покриває тільки матеріали. Також, до прикладу, заміну плитки у ванній кімнаті оцінили в 5 тис. гривень, коли матеріали коштують набагато більше, то це взагалі копійки виплатили», — розповіла пані Олена.

Людям з перших та других поверхів порахували ціну пошкодження у 200 тисяч гривень, є повністю вигорілі трикімнатні квартири. Вони виплат не отримали. Мешканцям повідомили у Районній державній адміністрації Дніпровського району м. Київ, що немає грошей в бюджеті.

У Дніпровській РДА нам повідомили, що наразі працюють над відновленням газопостачання у квартири цього будинку.

«Фахівцями АТ "Київгаз" після обстеження газопроводу складено схему для подальшої заміни пошкодженої ділянки надземного газопроводу-вводу, який знаходиться на балансі АТ "Київгаз". На даний час проводяться роботи по заміні пошкодженої ділянки газопроводу», — прокоментували у Дніпровській РДА.

Проте за словами пані Олени, «Київгаз» не буде виконувати жодних робіт доки неукріплені стіни. Вони не можуть робити щось у внутрішньобудинковій газовій мережі за технікою безпеки, адже немає відновлення фасаду та стін опорної конструкції.

Щодо пошкодженого ліфта в РДА розповіли, що ремонт потребує додаткових коштів.

silmedia_zgcl/5BhrstCSg.jpeg
«Витрати на ремонт – відновлення пошкоджених, спрацьованих або таких, що стали непридатними з будь-якої причини, складових частин ліфтів і підйомників (металевих конструкцій, механізмів, гідроприводу, електроприводу, приладів і пристроїв безпеки тощо) до вартості послуг утримання багатоповерхового будинку не враховані, тому потребують додаткового фінансування», — РДА.

Департамент будівництва та житлового забезпечення повідомив, що КП «Житлоінвестбуд-УКБ» — це замовник проведення першочергових робіт з відновлення об'єктів у Києві. З відповіді на офіційний запит ми дізналися, що наразі Департамент вже уклав договір для проведення відновлювальних робіт будинку на вул. Остафія Дашкевича, 4а. Але інформації щодо конкретних дат виконання та завершення робіт у відповіді не надали.

Будинок на Сирці

8 липня 2024 року в будинку на вулиці Володимира Сальського, 19 загинуло 13 людей, два під'їзди, 30 квартир були повністю знищені, а в сусідніх під'їздах зруйновано 15 квартир — це наймасовіша трагедія за кількістю жертв в одному житловому будинку.

silmedia_zgcl/h2PqypjSg.jpeg
Зображення з сайту LB.UA. Фото: Леся Падалка, будинок на Сальського через три дні після влучання, після завершення розбору завалів аварійними службами та волонтерами.

Департамент будівництва та житлового забезпечення поінформував, що наразі ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій» виконав інструментальне обстеження цього будинку та виготовив відповідний звіт. Його передали на ознайомлення проєктній організації. Тільки після цього прийматимуть рішення щодо фінансування. Інформації щодо орієнтовних термінів початку відновлення будинку також немає.

Відновлені будинки

Але є й позитивні приклади відновлення будинків у Києві. Наприклад, будинок на Чорнобильській, 9-А був пошкоджений уламками ворожої ракети. 15 березня 2022-го року 76 помешкань згоріло та чотири мешканці загинули. У червні 2022 року люди вже змогли повернутися до своїх відновлених осель.

silmedia_zgcl/2UYZ8pCIg.jpeg
Зображення з сайту The Village

Або будинок на проспекті Лобановського, 6-А, де у 2022 році росіяни зруйнували 16 квартир. Відновлювали будівлю мешканці разом з КМДА. Через швидку відбудову будівлі у США розповсюджували теорії про те, що війна в Україні – це фейк.

«Мені писали з агенції AFP, я їм висилала фото в хронологічному порядку, свої інтерв’ю. Після обстрілу до нас приїздили багато кореспондентів з усіх великих світових медіа. Мене запитували, чи не видається мені дивним те, що війна ще не закінчилася, а все вже відновлюється в нас. Я їм кажу: «А як жити?» Воно ж далі буде руйнуватися, це по-перше. По-друге, усі ці зруйновані конструкції складали небезпеку для людей поруч, вони ж могли в будь-який момент завалитися», — розповіла мешканка Олена Чумакова для видання The Village.
silmedia_zgcl/GHlI8tjSg.jpeg
Зображення з сайту The Village

Що робити, аби отримати кошти

  • Подати повідомлення про пошкоджене майно в мобільному застосунку або на порталі «Дія».
  • Відкрити в одному з банків-партнерів спеціальний рахунок «єВідновлення»;
  • Подати заявку на виплату через «Дія», яку розгляне спеціальна комісія.
  • Дозволити огляд майна для складання акту обстеження, після чого Комісія визначить розмір компенсації за пошкоджене майно;
  • Дочекатися внесення рішення в Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна;
  • Отримати гроші на картку;
  • Подати звіт про використані кошти.

Кошти можна витратити на придбання будівельних матеріалів та замовлення ремонтних послуг.

Щоб отримати позитивне рішення комісії, а згодом і кошти на відновлення житла, зруйноване чи пошкоджене помешкання має бути на підконтрольній Україні території та не бути в зоні активних бойових дій. Окрім того, програма діє тільки для помешкань, які постраждали через російські обстріли після 24 лютого 2022 року. Важливо знати, що програма покриває тільки витрати, які здійснені тільки після рішення комісії. Тож мешканці будинків не зможуть отримати компенсації за ремонт, який здійснили власним коштом.

Також мешканцям потрібно створити ініціативну групу та звернутися до місцевої влади.


Доводиться визнавати, що у 2024 році дочекатися відновлення своєї оселі складніше порівняно з 2022 роком. Люди довго чекають на експертизу, кошти та ремонтні роботи.

Чому так відбувається ми спитали в Департаменту будівництва та житлового забезпечення Києва. У відповіді йдеться, що через збройну агресію росії, значну кількість працівників будівельної галузі та проєктних організацій направлено на захист України, а це уповільнює відновлювальні роботи. До того ж дотримання термінів завершення ремонтних робіт, які вже запланували раніше весь час посуваються через тривалі вимкнення електроенергії.

У Департаменті нам повідомили, що наразі до плану робіт внесено 1058 багатоквартирних будинків. До того ж визнано 33 пошкоджених житлових будинки, які підлягають першочерговому відновленню коштом бюджету міста.

Упродовж 2022-2023 років відновлено 21 багатоквартирний будинок, на восьми будинках наразі йдуть підготовчі та відновлювальні роботи. Ще чотири будинки нині готують до проведення інструментального обстеження.

Ще 1021 багатоквартирний будинок після обстрілів має задовільний стан і незначні пошкодження. З них — 212 вже відновлено.

На момент виходу матеріалу за програмою «єВідновлення» потерпілі подали близько 2900 заяв. За 1800 з них ухвалили рішення про надання компенсації на загальну суму 119,2 млн грн.


Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Катерина Главатських

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар