Українська авіація: перші літаки, авіаконструктори та повітряні бої

Від часу заснування першого авіаційного заводу на території України та до сьогодні, вітчизняні інженери та конструктори винайшли літаки, які стали знаковими не лише для країни, але й для всього світу.

Ми розповідаємо про створення перших літаків, досягнення сучасних підприємств, Повітряні Сили, а також перспективи розвитку української авіації. Ви дізнаєтеся про те, як українці внесли свій вклад у світову авіацію, і які виклики та можливості стоять перед ними сьогодні.

silmedia_zgcl/LW-OzbuIR.jpeg

Видатні українські авіаконструктори

Перший сталевий птах

У 1910 році київський інженер Олександр Кудашев сконструював перший український літак. Каркас зробили з дерева й обтягнули прогумованим полотном. Літак важив 320 кілограмів, його обладнали двигуном Анзані потужністю 35 кінських сил.

silmedia_zgcl/ymcdJRXSg.jpeg
Кудашов-1 у Києві, на Сирецькому іподромі, 23 травня 1910 року. Фото: Вікіпедія

Олександр Кудашев виконав перший політ на літаку, пролетів кілька десятків метрів та здійснив посадку.

Однак досягнення Кудашева не визнали офіційно. Мотивувалося це тим, що інженер виконав політ без попереднього повідомлення і на льотному полі не перебувала належна кількість спостерігачів із Санкт-Петербурга. Тільки у 21 столітті пріоритет Кудашева визнали російськими й закордонними істориками авіації.

«Батько літакобудування»

Справу Кудашева продовжив авіаконструктор Ігор Сікорський. Перший і другий літаки молодого винахідника так і не змогли піднятися у повітря. Проте потім він розробив 78 різноманітних аеропланів, 72 з них випускалися серійно.

silmedia_zgcl/boAH9muSR.jpeg
Ігор Сікорський. Фото з відкритих джерел

У 1911 році Сікорський встановив світовий рекорд швидкості польоту на літаку власної конструкції С-6. Також створив перший у світі пасажирський літак, перший трансатлантичний гідроплан і перший серійний гелікоптер.

Свої перші моделі гелікоптерів Сікорський конструював у Києві. Зокрема, він створив чотиримоторний літак «Ілля Муромець», що став світовим рекордсменом у вантажопідйомності та визнаний найкращим літаком Першої світової війни. Це перший у світі бомбардувальник, який виробляли масово.

silmedia_zgcl/cvYarmXIR.jpeg
Перший політ «Іллі Муромця». Фото з відкритих джерел

Після приходу до влади більшовиків, Ігор Сікорський емігрував за кордон. У США він перекваліфікувався на легку авіацію та будував літаки-амфібії, а з кінця 30-х років спеціалізувався на вертольотобудуванні.

Щомісяця його компанія Sikorsky Aircraft випускала по 45–55 гелікоптерів. На думку експертів, саме винаходам Сікорського належала більшість світових рекордів, у тому числі абсолютних.

silmedia_zgcl/LiUIMWuSg.jpeg
Ігор Сікорський. Фото: kpi.ua

Тривалий час на батьківщині його ім’я та досягнення замовчували. Тільки у 1998 році відкрили першу меморіальну дошку конструктору в Києві. А з 2016 року Національному технічному університету України «Київський політехнічний інститут» та Міжнародному аеропорту «Київ» присвоїли ім’я Ігоря Сікорського.

Літаки Антонова — символ українського неба

Олег Антонов почав будувати перші літаки у 17 років. У той час він створив планер ОКА-1 «Голуб», який відзначили грамотою за оригінальність конструкції на Других всесоюзних планерних випробуваннях у Криму.

За час навчання в університеті Антонов конструює навчальні планери ОКА-2, ОКА-3, «Стандарт», «Стандарт-2» (ОКА-5).

silmedia_zgcl/gU_WuoXIR.jpeg
Планер ОКА-3. Фото з відкритих джерел

У період з 1923 до 1938 рр. Олег Антонов створив більш ніж 40 видів літаків, а всього — близько 50 типів планерів різного призначення.

Він був і головним конструктором планерного заводу й провідним інженером та брав участь у створенні найлегшого і найбільш маневрового совєтського винищувача Другої світової війни Як-3.

silmedia_zgcl/1T7vXTuIg.jpeg
Літак Як-3. Фото з відкритих джерел

Все змінилося, коли Антонов очолив власне літакобудівне дослідно-конструкторське бюро. Першою моделлю літака в бюро став Ан-2. Його сконструювали ще в Новосибірську, а серійне виробництво запустили вже в Києві, куди підприємство переїхало у 1952-му. Цей літак став єдиним у світі біпланом, що безперервно випускається й масово експлуатується і наразі.

silmedia_zgcl/kJCQwoXIR.jpeg
Ан-2. Фото: Вікіпедія

За 50 років під керівництвом Антонова у Києві створили: пасажирський літак Ан-10 «Україна», транспортний літак Ан-8, військово-транспортний Ан-12, багатоцільовий літак короткого зльоту та інші судна.

Останнім за часів Антонова розробили найбільший у світі серійний військово-транспортний літак Ан-124 «Руслан».

silmedia_zgcl/XuD0lTXSR.jpeg
Ан-124 «Руслан». Фото з відкритих джерел

Літак Мрія. Знищення та відбудова

У 1988 році на заводі «Антонов» створили найбільший та найпотужніший літак у світі Ан-225 «Мрія».

Судно сконструювали, щоб перевозити об’єкти космічної промисловості та транспортувати надважкі й надгабаритні вантажі.

silmedia_zgcl/hgkK7xuSg.jpeg
Літак Ан-225 «Мрія» вперше піднімається у небо зі службового заводського аеродрому «Святошин» 21 грудня 1988 року. Фото з відкритих джерел

Під час одного з перших польотів українська «Мрія» встановила 110 світових рекордів за швидкістю, висотою та вантажністю. Пізніше, літак внесли до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів, що стало абсолютно унікальним випадком в авіації.

silmedia_zgcl/8Wax7bXIR.webp
Фото: Ан-225 (facebook.com/antonov.company)

Під час пандемії коронавірусу «Мрія» розвозила по світу великі партії захисних масок, костюмів, окулярів, дезінфекторів та апаратів штучного дихання. Також літак перевіз понад 800 тонн обладнання для гуманітарних місій в Іраку. «Мрія» транспортувала забезпечення на Близький Схід для підтримки коаліційних військ. У деяких видах перевезень Ан-225 досі не має конкурентів.

У 2022 році росіяни знищили «Мрію» під час боїв за Гостомельський аеропорт. Зруйнуванням літака окупанти завдали Україні майже 8,5 млрд грн збитків.

silmedia_zgcl/XxNvmbuSR.jpeg
Зруйнований літак у 2022 році. Фото: Суспільне
silmedia_zgcl/0a4fMbuSg.jpeg
Зруйнований літак у 2022 році. Фото: Суспільне

Правоохоронці розслідують службову недбалість працівників підприємства ДП «Антонов», бо літак мав вилетіти у Лейпциг. Екіпаж планував злетіти з Гостомеля до Німеччини вранці 24 лютого та навіть заводив двигуни, але команди на зліт так і не отримав. Також за даними слідства, посадовці розпорядилися заблокувати допуск українських військових на територію аеродрому.

silmedia_zgcl/89mM7xuSg.jpeg
Літак Ан-225 «Мрія». Серпень 2023. Україна. Фото: Avianews

Відбудова «Мрії»

Україна має вже розроблені плани щодо відбудови Ан-225 «Мрія». Голова наглядової ради Укроборонпрому Давід Ломджарія заявив, що не може вдаватися в технічні деталі або терміни щодо відбудови літака. Проте підтвердив, що це дійсно планують зробити.

«Ми знаємо, що мета компанії-супервайзера — відбудувати цей літак та продемонструвати світу, що Україна здатна відтворити це авіасудно, яке є легендарним в індустрії важких транспортників», — розповів чиновник.

Нагадаємо, Україна почала будувати нову «Мрію». Роботи з будування літака вже виконані на 30% і ведуться у секретному місці. Вартість проєкту оцінили в 500 млн євро.

Занепад української авіації

Після розпаду совєтського союзу, в Україні лишилися одні з найчисленніших потужностей Військово-повітряних Сил. Тоді українська авіація поступалась потенціалом лише США, Китаю та росії.

Нагадаємо, Україна мала три військові й три танкові армії, армійський корпус, чотири повітряні армії, Чорноморський флот та ракетну армію.

silmedia_zgcl/eb4wvxuIg.jpeg
Техніка української армії у 1991 році

У 1991 році в Україні з'явилось підприємство «Аеропракт» з виробництва надлегких літаків. Компанія входить до трійки світових лідерів у цьому напрямку. Літаки «Аеропракт» є на всіх населених континентах світу під маркою «Зроблено в Україні».

У той час Україна не зберегла арсенал озброєння, боєприпасів та техніки. Армію фінансували за залишковим принципом, служба у ній була непопулярною, а належної модернізації війська не проводили. Українська економіка не мала змоги годувати таку величезну армію і почався період занепаду й для авіації. З кожним роком чисельність повітряних сил скорочувалася до критичних показників.

Напередодні війни з рф та окупації Криму Повітряні Сили України мали:

  • 72 гвинтокрили армійської авіації;
  • 27 транспортних літаків;
  • 172 бойових літаки.

Проте літаки були у занедбаному стані, їх використання не давало належних результатів. У перші місяці російсько-української війни на сході держави, льотчики активно виконували завдання на фронті, проте з часом авіація почала зазнавати втрат. У квітні 2014 році росіяни знищили перші українські гвинтокрили. За чотири місяці війни на сході Україна втратила 10 гелікоптерів, 8 літаків та 89 бійців.

14 червня 2014 року на Луганщині російські бойовики збили літак Іл-76. На його борту було 40 українських військових 25-ї повітряно-десантної бригади та дев'ять членів екіпажу. Усі загинули.

З вересня 2014 року на сході припинили використовувати будь-яку авіацію.

Сучасна військова авіація

З початку повномасштабної війни Повітряні Сили першими прийняли бій проти окупантів о 4-й ранку. 24 лютого цілями ворога стали радіолокаційні підрозділи, зенітні ракетні війська, військові аеродроми та командні пункти. російські літаки перетнули повітряний простір, проте українські пілоти на Су-27 у боях знищили два найсучасніші російські Су-30СМ.

silmedia_zgcl/LGs1PkrSR.jpeg
Су-27. Фото з відкритих джерел

На Гостомельському напрямку бомбардувальники Су-24М, розвідники Су-24МР, штурмовики Су-25 регулярно завдавали ракетно-бомбових ударів по російському десанту, що намагався утримати стратегічний плацдарм.

silmedia_zgcl/dmkaPzrSg.jpeg
Су-25. Фото з відкритих джерел

Наразі українська авіація складається переважно з совєтських літаків. Генерал-полковник Сергій Дроздов заявляв, що у найближчі 10 років совєтські судна не зможуть виконувати поставлені завдання. Проте наразі українська військова промисловість не має можливостей розробляти й випускати бойові літаки.

«У нас нема відповідної наукової бази, потужностей виробництва, досвіду. Україна може випускати лише військово-транспортні літаки. Нам необхідно мінімум 10 років і 10 мільярдів доларів тільки на створення прототипу бойового літака», — розповів Сергій Дроздов.

Військові експерти вважають, що розв'язати проблему необхідно закупівлею авіатехніки за кордоном.

Речник Командування Повітряних Сил ЗСУ майор Ілля Євлаш заявив, що в Україні наразі більше літаків, ніж у 2022 році. Союзники передали Україні близько десятка совєтської авіації. Зокрема, 13 літаків МіГ-29 передала Словаччина.

silmedia_zgcl/pqvYPkrSR.jpeg
МіГ-29. Фото: Повітряні Сили України
«Так, ми можемо про це говорити. Наші країни-партнери, які мали раніше на озброєнні МіГ-29, Су-27, на початку повномасштабного вторгнення передавали нам свої літаки. Не потребувало додаткової інфраструктури, обладнання, в тому числі за рахунок наших мобільних станцій, які ремонтують, буквально в полі надають пошкодженим літакам друге дихання».

Нині Україна прагне повністю переозброїтись. У Повітряних Силах зазначили, що Україна потребує щонайменше 150 сучасних літаків. Основою мають стати F-16, однак не виключається варіант з літаками Gripen й «іншими розробками».

«Ми прямуємо в НАТО, і основний бойовий літак — це F-16. … Ми потребуємо щонайменше 150 таких машин, які б змогли нам допомогти суттєво вирішувати наші завдання в повітряному просторі», — сказав Ілля Євлаш.
silmedia_zgcl/imgUPkrIR.jpeg
Винищувач F-16. Фото: Lockheed Martin

Раніше ми писали, що Нідерланди дозволили експорт 24 винищувачів F-16 в Україну. Перший літак надійде «найближчим часом».

Наразі українські військові пілоти й техніки проходять навчання у США, Британії, Франції, Данії та Румунії. Очікується, що Україна отримає перші шість винищувачів F-16 і 12 підготовлених пілотів уже влітку 2024 року.

Цивільна авіація

Через російське вторгнення в Україні заборонили польоти цивільної авіації. Всі аеропорти на невизначений час зупинили роботу.

silmedia_zgcl/EPrKgGrSR.png

Не виключено, що в Україні зможуть відновити польоти навіть в умовах війни. Так, керівник ОП Андрій Єрмак заявляв, що в Україні готують до відкриття один із цивільних аеропортів.

Авіаційний експерт та менеджер авіаційного сектору Богдан Долінце зазначив, що першим етапом відновлення авіаперевезень в Україні будуть вантажні рейси. Після цього буде розглядатися можливість відновлення пасажирських перевезень. Раніше серед можливих міст, звідки можуть відкрити польоти, називали аеропорти у Києві, Львові, Одесі та Ужгороді.

Наразі українські авіакомпанії продовжують роботу за кордоном.

Так, авіакомпанія SkyUp вивезла майже весь свій флот за кордон ще до 24 лютого 2022 року. Останній літак авіаперевізник евакуював з аеропорту Бориспіль 2023 року. Наразі компанія володіє п’ятьма літаками: Boeing 737-800 на 189 місць і двох Boeing 737-700 на 149 місць. Судна літають у Молдові та перевозять туристів із міст Європи на курорти. Також SkyUp запустила авіакомпанію на Мальті. До її флоту перейшли три літаки з української реєстрації.

silmedia_zgcl/qBOIzG9SR.jpeg
Літак авіакомпанії SkyUp. Фото з відкритих джерел

Ще одною популярною авіакомпанією в Україні була Azur Air Ukraine. Після початку повномасштабної війни частина літаків авіакомпанії залишались заблокованими.

Навесні 2023 року Azur Air Ukraine почала роботу під новою назвою Skyline Express та з новим флотом. Авіакомпанія отримала два Boeing 757-300, на яких почала перевозити туристів із Польщі та країн Балтії на курорти. У 2024 році Skyline Express поповнилась ще одним літаком – Boeing 737-900ER.

Також українські авіакомпанії здають свої літаки разом з екіпажами іншим перевізникам. Така співпраця дозволяє українським авіакомпаніям продовжити роботу та зберегти персонал, доки немає можливості літати в Україні.


Від часів перших експериментальних польотів до сучасних інноваційних літаків — авіаційна галузь України пройшла довгий шлях.

Попри війну вітчизняні компанії продовжують розробляти літаки і вертольоти, які користуються попитом в багатьох країнах світу. А авіакомпанії надають послуги за кордоном щоб дочекатися часу, коли буде можливість безпечно повернутись в Україну.

У той час Повітряні Сили відходять від совєтської техніки. Пілоти готуються до змін за стандартами НАТО, доки перші винищувачі F-16 вже прямують в Україну.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Тексти"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар