Земельні махінації чи переслідування: що відомо про бізнесмена Ігоря Мазепу

Новини,22 січ.Залишити коментар

Правоохоронці затримали директора інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепу при спробі перетину кордону. За даними слідчих, бізнесмен організував схему протиправного заволодіння землями Київської ГЕС. Розбираємося, що відомо про Ігоря Мазепу і його затримання, яка реакція бізнесу та чому забудова земель може стати техногенною катастрофою.

Фото: РБК-Україна

Хто такий Ігор Мазепа та чому його затримали

Бізнесмен Ігор Мазепа — є засновником та генеральним директором інвестиційної компанії Concorde Capital.

18 січня 2024 року правоохоронці розпочали обшуки в компанії бізнесмена. 

«Обшуки в компанії проводяться без ухвали суду, забирають всі документи, які не стосуються справи, а пов‘язані з усіма напрямками бізнес-активності Ігоря Мазепи. Вилучено особисті речі співробітників, які працюють в інших проєктах», – зазначили в компанії. 

У той день на кордоні затримали засновника інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепу. Окрім бізнесмена затримали його брата та ще двох учасників схеми.

За даними слідства, засновник інвестиційної компанії та інші учасники схеми, за допомогою корупційних зв’язків у держорганах, незаконно викрали землі водного фонду, на яких розташовані гідротехнічні споруди Київської ГЕС.

Ігор Мазепа і його брат Юрій та ще декілька людей отримали підозри в заволодінні землями Київської ГЕС у 7 гектарів на суму 7 млн гривень. Також слідчі підозрюють бізнесмена у заволодінні 300 га землі вартістю понад 1 млрд гривень.

До схеми причетні майже два десятки людей. Серед них відомі інвестори у сфері будівництва елітного житла, їхні помічники, юристи, архітектори, землевпорядники, спеціалісти та представники держорганів.

Затримання Мазепи

За інформацією слідства, землі вздовж Київської дамби між селами Хотянівка та Лебедівка безоплатно передали у приватну власність підконтрольним особам начебто для ведення садівництва. Більшість з них були студентами столичних навчальних закладів, яких ввели в оману. Учасники схеми шукали їх через соцмережі та за винагороду пропонували поставити підпис на паперах. У подальшому захоплені землі на папері перепродавали забудовникам, а ті будували замість садів — котеджні містечка.

ДБР зазначає, що Ігор Мазепа є організатором схеми протиправного заволодіння землями.

Тримання під вартою та застава

19 січня 2024 року Печерський районний суд Києва обрав Ігорю Мазепі запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 27 лютого з можливістю внести заставу в 349 мільйонів 700 тисяч гривень. 

Прокуратура просила арешт із заставою у 700 мільйонів.

У суді Мазепа заявив, що слідство інкримінує йому «незаконну купівлю, буквально, до 2 га землі на суму 7 млн грн, з 3 тисяч га, які існують на цій так званій дамбі». Бізнесмен розповів, що провадження у справі зареєстрували в 2014 році і лише в останні 1,5 місяця воно почало активно «педалюватися», коли його сусіди на цих земельних ділянках «пішли у тюрму».

Ігор Мазепа у суді

Під час розгляду справи адвокати бізнесмена заявили про клопотання відводу прокурора. На їхню думку, він порушив презумпцію невинуватості, вказавши як доконаний факт те, що Мазепа скоїв злочин.

Суддя відмовив захисту у всіх клопотаннях. 

Брата Ігоря Мазепи — Юрія, суд відправив під варту з альтернативою застави 44 мільйони гривень. Прокуратура просила призначити Юрієві Мазепі заставу розміром 500 мільйонів гривень.

Юрій Мазепа. Фото: УНІАН

Коментар Ігоря Мазепи та реакція бізнесу 

Ігор Мазепа розповідає, що його затримання пов’язано із будівництвом котеджних містечок вздовж Дніпра ще у 2013 році. У той час збудували КМ Goodlife Park, що має площу 40 га, яхт-клуб, мініготель, ресторан, дитячий парк, спортивні майданчики та фітнес-центр.

Бізнесмен зазначив, що не знає, чому у справі про незаконне виділення державної землі «прийшли до нього», а не до тих, хто цю землю виділяв. Також Ігор Мазепа згадує «усі дивні історії останніх місяців, де переслідують бізнесменів, активістів чи намагаються знецінити журналістів-розслідувачів»

Ігор Мазепа в суді

Українська Рада Бізнесу опублікувала звернення щодо затримання бізнесмена: 

«Тиск «силовиків» на бізнес, особливо в умовах воєнного стану, неприпустимий… Представники бізнес-спільноти схильні вважати, що насправді відбувається тиск на громадянина, який активно виступає проти тиску правоохоронних органів на бізнес. У цьому випадку свавілля правоохоронців завдають шкоди не лише конкретному підприємцю, але й псують інвестиційний клімат та репутацію держави серед міжнародних партнерів, руйнують підприємницьке середовище зсередини та завдають шкоди економіці держави»

Забудова земель може призвести до техногенної катастрофи 

Директор ДБР Олексій Сухачов зазначив, що забудова земель, поруч з Київською ГЕС може призвести до техногенної катастрофи, тому заборонена законом. 

За його словами, на території Лебедівської та Хотянівської сільських рад розміщена лівобережна захисна гребля Київської ГЕС. Вона має протяжність понад 65 км.

Олексій Сухачов

Дозвіл на виділення земель на території гідротехнічних споруд надають лише в оренду для сінокосіння чи випасання, ведення лісогосподарської, мисливської або рибогосподарської діяльності.

«Забудова на цій ділянці не просто так заборонена законом – це може призвести до техногенної катастрофи, від якої до речі, могли постраждати не лише мешканці цих містечок, але й кияни», — заявив Олексій Сухачов.

Підпал будинку

Уночі 22 січня згорів заміський будинок Ігоря Мазепи в селі Картовицьке Чернігівської області. Будинок був обладнаний системами спостереження, наразі причини пожежі встановлюються.

Нагадаємо, в Одесі затримали Романа Гринкевича при спробі незаконно виїхати за кордон.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар