Оборона Харківщини: чи будували вздовж кордону укріплення

З початку російського наступу на Харківському напрямку з'явились заяви про відсутність фортифікацій вздовж кордону. Цьогоріч Уряд виділив понад 20 мільярдів гривень на створення укріплень, із яких майже чотири мільярди отримала Харківщина.

За словами Президента, Україна будує дві тисячі кілометрів фортифікацій у три смуги. Розбираємось, як створюють рубежі на Харківщині та як коментують прорив оборони військові, представники влади та Міноборони.

silmedia_zgcl/7K4RjjYSg.jpeg
Лінія оборони на Харківщині у березні 2024 року. Фото: Костянтин Ліберов

Хто будує фортифікаційні споруди

Фортифікаціями в Україні займаються і військові, і представники влади. Від цивільних оборонні рубежі будують ОВА і Держагентство відновлення та розвитку інфраструктури (тобто будівельні компанії на замовлення). Вони обладнують більш тилові зони, а за військовими – більш небезпечні. Держслужба спецтранспорту, Сили підтримки ЗСУ та піхотні підрозділи будують фортифікації на «нулі», де під вогнем техніка уже не в змозі працювати.

Так, у березні 2024 року із залученням приватного партнерства збудували другу лінію оборони фортифікаційних споруд на Харківщині. Для спорудження використали важку техніку.

Коментар військових

Командир підрозділу розвідки ЗСУ Денис Ярославський заявив, що головною причиною прориву російськими військами на Харківщині є відсутність фортифікацій.

«Вовчанськ... складно. Сьогодні ударна аеророзвідка 57 бригади зупинила просування «Шторм Z», бригадна арта спрацювала чудово і добила роту Z разом з їхньою технікою вогневої підтримки. Але ворог стягує резерви. Почалися вуличні бої, місто оточують. Кажу це, тому що ми можемо загинути і правду ніхто не почує. А навіщо тоді все?!», – зазначив військовий.
silmedia_zgcl/aERHQjLIg.jpeg
Денис Ярославський із побратимами

Денис Ярославський розповів, що на ділянці Харківського фронту не було першої лінії фортифікацій та мін. За його словами, ворог вільно увійшов у сіру зону по всій лінії кордону.

«За 2 роки на українському кордоні повинні були стояти бетонні укріплення в мінус 3 поверхи! А не було навіть мін. Ми приходимо до думки, що це або шалене злодійство, або навмисний саботаж», – заявив захисник.

Заява Міноборони

У Міністерстві оборони запевняють, що на першому рубежі, що за кілька кілометрів від кордону з росією, про використання важкої техніки та залізобетонних споруд не йдеться. За словами бригадного генерала Олександра Яковця, бетонні укріплення будуються на відстані 17-35 км від лінії зіткнення, тож про бетон перед Вовчанськом і Липцями – йтися не може.

Олександр Яковець розповів, що на прикордонних та прифронтових територіях зведення фортифікаційних споруд проводиться на трьох рубежах. Найбільш підготовлений — це той, який знаходиться на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, і залізобетонні споруди.

«Інформація про можливості обладнання триповерхових бетонних споруд під вогневим впливом рф "абсурдна та знецінює втрати цивільного персоналу та особового складу підрозділів, що здійснюють обладнання оборонних рубежів під постійним вогнем. Ну, а перший рубіж і так званий передній край, звичайно, утримується підрозділами, обладнується самими підрозділами. І тут говорити про використання важкої техніки, залізобетонних споруд, на жаль, немає можливості», — зазначив генерал.
silmedia_zgcl/DBt1_jYIg.jpeg
Вид з дрона на будівництво лінії оборони в Харківській області, 12 березня 2024 року. Фото: Kostiantyn Liberov/Libkos/Getty Images

За його словами, цей перший рубіж на Харківщині розташований на відстані від 1,5 до 5-6 кілометрів від кордону з росією — залежно від умов місцевості, природних перешкод, панівних висот тощо. Інформацію про другий рубіж генерал оприлюднювати не став посилаючись на міркування безпеки.

«Що стосується третього рубежу — він на різній відстані, також залежно від умов місцевості, від 17 до 35 кілометрів. Його обладнують обласні військові адміністрації. І саме він в інженерному відношенні найбільш обладнаний — із встановленням залізобетонних споруд, як вогневих, так і для укриття і проживання особового складу. І ми втрачаємо там не тільки техніку, а й, на жаль, і цивільний персонал, який виконує ці завдання», — пояснив очільник ДССТ МОУ.
silmedia_zgcl/Fy_jQCLIg.webp
Оборонні споруди третьої лінії на Харківщині. Фото Харківської ОДА

Де фортифікації від Харківської ОВА?

Голова Антикорупційного центру «Межа» Мартина Богуславець заявила, що на будівництві фортифікацій у Харківській області могли вкрасти сотні мільйонів гривень.

На будівництво оборонних споруд область витратила сім мільярдів гривень, які Харківська ОВА зливала на підставні фірми аватарів. Зокрема, департамент ЖКГ та паливно-енергетичного комплексу Харківської ОВА укладав прямі договори на постачання деревини для укріплень із фірмами з ознаками фіктивності.

Департамент Харківської ОВА для оборонних закупівель обирав щойно зареєстровані фірми і ФОПи. А власники цих фірм мають десятки судових справ, від крадіжок віскі до домашнього насилля над людьми.

Зокрема, на 270 млн на деревину, інформація щодо якої засекречена, уклали договори із ФОП Чаус І.О., ТОВ «Герц індустрія», ТОВ «Сатисбуд», ТОВ «АТТ БУД» та ТОВ «ДЕРЕВООБРОБНЕ ПІДПРИЄМСТВО ВОСХОД».

silmedia_zgcl/1Mj5XjYSg.png

Українська правда пише, що ці компанії почали заробляти мільйони одразу за кілька місяців після реєстрації. Класично – за прямими договорами і без конкурсних закупівель.

«Ще одна цікава деталь – схоже, ці бенефіціари навіть не здогадуються, що вони мільйонери. Адже продовжують працювати позмінно "на полях" та заводах. Ще раз: в ОВА укладають прямі договори на деревину для фортифікацій із фірмами, "власники" яких навіть не знають, що вони заробляють мільйони. Оце так засекречення військової інформації», — зазначили в антикорупційному центрі «Межа».
silmedia_zgcl/1ArP9CYIg.jpeg

Схема почалась із ФОП Чаус Ігор Олегович. За три місяці після реєстрації департамент ОВА укладає з ним прямі договори на постачання деревини на мільйони гривень. Продовжили «бізнес» Вікторія Смоляк, власниця ТОВ «Герц індустрія» та Наталія Коваль з ТОВ «Сатисбуд». Вони заробили від Харківської ОВА понад 100 млн грн.

silmedia_zgcl/GtzurCYSR.jpeg

Коментар влади Харківщини

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов заявив, що відбудеться засідання, де всі учасники будівництва фортифікаційних споруд в області прозвітують про виконані роботи.

«Представники ЗМІ можуть поставити будь-які уточнювальні запитання, що хвилюють громадськість. Завжди готові до прозорої публічної реакції», – запевнив голова ОВА.

Прокоментував ситуацію з фортифікаціями й очільник Вовчанської МВА Тамаз Гамбарашвілі. За його словами, оборонні споруди навколо міста на кордоні з росією були, але через постійні російські обстріли будувати їх непросто.

«Усе було побудовано. Але, можливо, не так щільно. Вовчанськ після деокупації півтора року перебуває під постійним обстрілом. І мінометів, і артилерії. Тому я ще раз повторюю: від Вовчанська до кордону 4 кілометри. Було вкрай важко будувати фортифікаційні споруди», — заявив Гамбарашвілі.
silmedia_zgcl/xwSh9CYSg.jpeg
Голова Вовчанської МВА Тамаз Гамбарашвілі Скриншот / «Радіо Свобода»

Нагадаємо, 10 травня росіяни розпочали наступ на півночі Харківської області поблизу кордону з рф. Збройні сили України відбили атаки та продовжують захищати позиції в регіоні. Також туди спрямували резервні підрозділи. За останніми даними, українські захисники зачищають Вовчанськ від ворогів.

За даними DeepState, ворог просунувся біля Вовчанська, в Глибокому, біля Ягідного, південніше Первомайського, в Красногорівці, біля Старомайорського та Вербового. Противник окупував Лук'янці.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторці гривнею.

Тетяна Чубенко

Ще з рубрики: "Новини"

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар